Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriKİPTAŞ Karanfilköy Projesinin Temeli Atıldı

KİPTAŞ Karanfilköy Projesinin Temeli Atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ ve Mesa ortaklığı ile İstanbul, Beşiktaş’ta yükselecek olan kentsel dönüşüm projesinin temeli atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla temeli atılan KİPTAŞ Karanfilköy projesinde toplam bin 361 yeni konut yer alacak. 3 milyar 168 milyon 904 bin TL bedelle inşa edilecek olan proje, bin 400 ada, 9 parsel ve bin 400 ada 269 parsel üzerinde inşa edilecek. Toplam 185 bin 434 metrekare alanda hayata geçirilecek Karanfilköy projesi, 47 bloktan oluşacak. 

Projede, 1+1, 2+1, 2,5+1, 3+1 dubleks ve 6+1 dubleks konut tipleri yer alacak. Proje içerisinde ayrıca, ticari alanlar, ofis, cami, okul, sosyal alanlar, spor salonu, açık-kapalı yüzme havuzu, toplantı salonları ve sığınaklar bulunacak.

Yer aldığı konumuyla da dikkat çeken proje, FSM Köprüsü’ne 2,56 kilometre, İstanbul Çevre Yolu’na 2,5 kilometre, Emirgan Korusu’na 2,56 kilometre, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 6,31 kilometre mesafede. 

‘’Yıkımlar Kontrollü Bir Şekilde Yapıldı’’

Projenin detaylarıyla ilgili KİPTAŞ tarafından paylaşılan haberde ise şunlar ifade edildi:

‘’Adını bölgede yaşayanların eski geçim kaynağı olan seralarda yetiştirilen karanfillerden alan Karanfilköy uzun yıllardır dönüşüm bekliyordu. Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilen bölgeye ait imar planları 22 Kasım 2022’de gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçti.

695 konut ve 79 dükkân olmak üzere toplam 774 bağımsız birimden oluşan bölgede saha tespit çalışmalarının ardından, KİPTAŞ ve İmar AŞ tarafından bilgilendirme ofisi açılmıştı. Hak sahipleri ile birebir görüşmelerin yanı sıra bilgilendirme toplantıları da düzenlendi. 12 Eylül 2022 tarihinde hak sahipleri ile sözleşmeler imzalanmaya başlandı ve tahliyelerin ardından 12 Aralık 2022’de yapıların yıkımına başladı. Yoğun asbest içeren riskli yapılarda çevre ve insan sağlığı ön plana alınarak tespit ve bertaraf işlemleri yapıldı. Ardından yıkımlar kontrollü bir şekilde devam ettirildi. Yaklaşık 900 hak sahibinin bulunduğu bölgede uzlaşma oranı yüzde 96’ya ulaştı. Yüzde yüz uzlaşının hedeflendiği bölgede hayata geçirilecek projede hak sahipleri eski ve depreme dayanıksız binalar yerine daha güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşacak.’’

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments