Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleri‘’Konut Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek’’

‘’Konut Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek’’

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşçıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açıkladığı kredi değer oranının bir değişiklik yaratmayacağını ve fiyatlardaki artışın devam edeceğini söyledi.

İnşaat maliyetlerindeki fiyat dalgalanmaları ve arzda yaşanan sıkıntılar nedeniyle gayrimenkul sektörünün bir süre daha ücret artışlarına devam edeceğini söyleyen Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşçıoğlu, vatandaşın gayrimenkulü bir yatırım aracı olarak gördüğünü sözlerine ekleyerek, “Bu kararlar sonrası, bankadan kredi alan birinin az ayda 50-60 bin lira bir ödeme yapması gerekir. Bu ödemeyi yapabilecek bir beyaz yakalı ya da çalışan bu gelirin en az üç katını kazanabilme ki krediyi alabilsin. 100 metrekarelik bir konutun fiyatı yaklaşık 3 milyon lira. Zaten önceden de konut kredisi de bu miktarın belli bir kısmına veriliyordu. Bugün de elinde en az 1 milyon lirası olan ve bu rakamları ödeyebilecek birileri yine parasını korumak için konut alacak. Özellikle elinde nakiti olanın parasını korumak için yöneldiği bir yatırım aracı olacak konut.” dedi.

İpotekli satışların banka kredisi ve finansman modelleriyle yapıldığını aktaran İrfan Aşçıoğlu, “Ülkede konut arzı yeterli değil. Yılda 600-700 bin konut üretilmesi gerekirken son iki yıldır 400 bin civarında kalındı. Bu rakamların en az 800 bin hatta 1 milyona ulaşması gerekir ki geçmiş yıllardaki açığı kapatalım. Hem bu nedenle hem de maliyetlerin enflasyon ve dolar artışıyla katlanması nedeniyle konut fiyatlarında bir yıllık süreçte yüzde 50 artış görüyorum.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments