“Yapı
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriKonut Sektöründe ‘Ev Çok, Talep Az’

Konut Sektöründe ‘Ev Çok, Talep Az’

Türkiye’deki barınma sorununu ortadan kaldırmak için hayata geçirilen sosyal konut projesi sonrasında emlakçılar, bir süredir daire satışı yapamadıklarını söyledi. 

Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 azalarak 123 bin 491 oldu. Geçen yılın Ağustos ayında 141 bin 400 adet satılmıştı. Satışlar, Temmuz ayında bir yıl sonra ilk kez gerilemiş ve yıllık bazda yüzde 13 düşüş kaydetmişti. Böylece konut satışlarında yıllık bazda gerileme ikinci ayında da sürmüş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İlk Evim İlk İş Yerim projesi ile emlak sektöründe yaşanan fiyat dalgalanmalarının en aza ineceği açıklanmıştı. Ancak, döviz kurunda yaşanan hareketlilik konut piyasasını düşmesini engelledi. Bir haber kanalına konuşan emlak sektörü yetkilileri, “Dövizdeki artışla mülkümüz değer kaybetmese bile satın alma gücümüz değer kaybediyor. Konut fiyatlarında diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında reelde bir düşüş olacaktır. Kenarda parası olan ev alsın demiyorum ama evlenen ve kirada oturacak olan bir çift ev alırsa zarar etmez.” ifadelerinde bulundu. 

Uzmanlar ise piyasadaki bu durgunluğun bir süre daha devam edeceğini söylerken, “Diğer alternatif yatırım araçlarından arsa, arazi, dükkan ve ofisler daha kazançlı olabilir.” tavsiyesinde bulunuyor. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments