“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut Stoku Hızla Eriyor, Ev Fiyatları Yükselebilir!

Konut Stoku Hızla Eriyor, Ev Fiyatları Yükselebilir!

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş konut satışlarını arttırdı. Konut stokları için erime başlarken ev almak isteyenlere kritik uyarı geldi. İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışı ile konut fiyatlarına zam kapıda!

İnşaat sektöründe bankaların faiz indirimi ile beraber özlenen günler geri döndü. 

Konut projelerinin satış ofisleri hareketli günler yaşarken TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2019 konut satış istatistikleri raporu yaşanan gelişimi göz önüne serdi. 

Konut Stoku Erimeye Başladı

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 2019 yılının Eylül ayında 146 bin 903 adet konut satışı gerçekleştirildi. 

İkinci el konut satışlarının gerisinde kalmış olsa da sıfır konut satış rakamı da 57 bin 811 adet rakamına ulaşarak büyük bir başarı elde etti. 

Konut stoku için beklenen erime hareketi yaşanırken vatandaşın ev alımı için harekete geçmesi ile yıl sonuna kadar düzenlenen kampanyalar ile stok sorununun büyük ölçüde çözülmesi bekleniyor. 

Konut Satışları Artacak mı?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Altan Elmas “Konut kredi faizi makul seviyeye gelince bekleyen alıcı fırsatı değerlendirdi. Şuan konut pazarında hem faiz avantajı hem de fiyat avantajı var. Yaklaşık 1.5 yılda yüksek faiz nedeniyle bekleyen 500 bin talep olduğunu düşünüyoruz. Kredili satıştaki artışa baktığımız zaman bu bekleyenlerin harekete geçtiği ortada. Aylık 50 bin bandında kredili satış olursa 10 ayda bekleyen talep alıma döner. Böylece sektör geçmiş kaybını telafi eder ve ekonomideki büyümeye katkı sağlar” dedi. 

Ev Fiyatları Yükselir mi?

Türkiye’de Rahip Brunson krizi sonrasında yaşanan dolar şoku en çok inşaat sektörünü olumsuz etkilemişti. 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat sektöründe maliyet endeksi katlanarak artışını sürdürürken konut stokunun  tüketilmesi ile beraber konut fiyatlarına en az yüzde 40 oranında zam yapılacağı belirtiliyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments