Konut Stoku Sorunu İçin Emlak Katılım Bankası Devrede!

Konut Stoku Sorunu İçin Emlak Katılım Bankası Devrede!

Emlak Katılım Bankası konut sektörünün sıkıntılarını çözmek adına güçlü adımlarla ilerlemeyi amaçlıyor. Bankanın ilk hedefi ise konut stoku sorununu çözmek!

Emlak Katılım Bankası hem ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar hem de konut satışları durma noktasına gelen inşaat sektörü ve müteahhitler tarafından heyecanla bekleniyor.

Emlak Katılım Bankası 27 Firma ile Anlaşma Sağladı

Deniz Aksu Haziran ayında yapmış olduğu “Eğer müteahhit konutlarının fiyatlarında piyasayla aynı fikirde değilse, onun için konutların metrekaresi 10 bin lira. Ama piyasa diyor ki, 5 bin lira. O müteahhit de bu fiyata satmak istemiyorsa, finansman giderine razı olup kredi ilişkisine girecek.

Bunu hukukla çözeceğiz. Gayrimenkulun sahipliği burada el değiştirmiyor, geçici süre finansman sağlanıyor. GYF’da ise mülk el değiştiriyor, sizin de sahip olmanıza imkan sağlayan kurumsal bir yapıya dönüşüyor. 14 firma ürünlerini verdi. SPK’ya başvurduk.”

Yapılan yeni açıklama ise bu rakamın yükselerek 27 sayısına ulaşması dikkat çekti. Kat mülkiyeti olan konut stokları için anlaşma sağlanması durumunda Emlak Katılım Bankası bu stokları kendi bünyesine dahil ederek taksitle satışa sunacak.

Yeni sistemde Emlak Katılım Bankası satın aldığı bu konutları Ziraat Bankası 0.98 konut kredisi kampanyası benzeri bir kampanya ile satışa sunacak. Ancak iki kampanya birbirinden farklı olacak. Deniz Aksu açıklamasında bu farkı “Ziraat Bankası’nın önderliğinde başlatılan fon sistemiyle bizim modelimiz birbirinden farklı.

O sistemde bankaların inşaat firmalarına kullandırdıkları kredinin fona devredilmesi uygulanacak. Bizim sistemde yatırımcının konut almasına yönelik bir uygulama olacak.” şeklinde tarif ederek yeni sistemde amacın yatırımcıya konut satışı olduğunu söyledi.

Vatandaşın Beklentisi Herkese Eşit Fırsat Sunulması

Ev sahibi olmak için Emlak Katılım Bankası tarafından açıklanacak olan paketleri bekleyen vatandaşların ortak beklentisi ise herkesin alabileceği fiyatlara sahip olan konutlar için de kampanya düzenlenmesi.

Sadece üst gelir grubu lüks konut projeleri için taksitle satış fırsatı düzenlenmesi gibi bir kampanya yerine orta gelir grubuna hitap eden konutların da Emlak Konut tarafından taksitle satış yapılması isteniyor.

Yine ikinci el konut almak isteyen kişiler de Emlak Bankası konut kredisi paketlerinden yararlanarak ev sahibi olmak istiyor.

Arsa Maliyetleri Düşecek, Konut Fiyatları Ucuzlayacak!

Daha önce de Sabah Gazetesi yazarlarından Seda Tabak ile özel bir röportaj yapan emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu yapmış olduğu açıklamasında “Yapılacak birkaç modellemeyle, arsa maliyetlerinde yüzde 30, pazarlamada yüzde 15, tedarikçi sistemiyle de yüzde 20 tasarruf sağlanırsa, vatandaş konutunu yüzde 60 ucuz alabilir.” müjdesini vermişti.

Deniz Aksu yapmış olduğu açıklamasında konut maliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturan arsa maliyetlerini azaltmak için yeni formüller üzerinde çalıştıklarını söyleyerek Milli Emlak ile ortak çalışacaklarını dile getirerek “Arsa geliştirmek için yeni bir model araştırıyoruz. Milli Emlak’la talepleri önceden toplayabilecek bir model oluşturulabilir. Şu anda arz yapılıyor, talep sonradan toplanıyor. İnşaat, vatandaşın ne istediğine göre şekillenmiyor.

Önce talebi oluşturup sonra arz döndürecek sistemi yaparsak o zaman pazarlama maliyeti yüzde 15 düşer. Şu anda arsa maliyetin içinde yüzde 60’lara gelmiş vaziyette. Bazı bölgelerde yüzde 86’larda… Yapılması gereken arsa oranını yüzde 30’da tutmak. O zaman erişilebilir konutlara ulaşabiliriz.” dedi.