“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKONUTDER’den “Tedbir Paketi” Değerlendirmesi

KONUTDER’den “Tedbir Paketi” Değerlendirmesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını bir yandan insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit ederken öte yandan dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini de olabildiğince artırmaya başladı. Dünyanın önde gelen ekonomileri, kendi ülkelerinde işletmelere ve vatandaşların destek amaçlı birbiri ardına ekonomik teşvik paketleri açıklamaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam Türkiye ekonomisinin bu dönemi olabildiğince az etkilenerek aşılması kapsamında alınan 100 milyar liralık tedbir paketini açıkladı.

Paketin açıklanması sonrasında Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Z. Altan Elmas yazılı bir değerlendirme yaptı. KONUTDER’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle içinden geçmekte olduğumuz korona salgını sürecinden millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde mümkün olan en az hasarla çıkacağımıza inancımı belirtmek istiyorum. Milletimiz tarih boyunca bir olarak pek çok sorunun üstesinden nasıl gelmişse bu süreci de Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en kısa sürede atlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bir yandan sağlıkla ilgili tedbirler alınırken tabii ki ekonomimizin de bundan en az etkilenmesi için önlemler bekleniyordu. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan paketi çok isabetli buluyoruz. Sektörlerin geneli için çok yerinde ve nefes aldıracak düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bazı sektörlere sağlanacak muhtasar, KDV ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6’şar ay ertelenmesi kapsamına inşaat ve konut sektörünün de önemle alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bilindiği gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak binlerce kişiye doğrudan binlercesine de dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz. Devreden KDV yükü sektörümüz üzerinde çok ağır bir yüktür. Bu bedellerin şirketlere bu dönemde ödenmesi sermaye enjeksiyonu sağlayacaktır. Geçtiğimiz dönemde yaşanan ekonomik türbülanstan en çok etkilenen ve altı çeyrektir küçülen tek sektör olarak yeni yeni toparlamaya başlamışken içinden geçtiğimiz bu süreç sektörümüzde şimdiden derin izler bırakmaya başlamıştır. Geçmişte olduğu gibi sektörümüz bu tarz türbülanslarda iki katı olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple işsizlik emici rol üstlenen sektörümüzün bu destek paketine dahil edilmesi ekonomik ve sosyal açıdan son derece önem arz etmektedir.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments