“reocom
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriLimak, Dnipro Metro Projesiyle İlgili Açıklama Yaptı

Limak, Dnipro Metro Projesiyle İlgili Açıklama Yaptı

Limak, Ukrayna’nın büyük şehirleri arasında yer alan Dnipro’daki metro projesiyle ilgili çıkan ‘yarım bırakıldı’ iddialarına yönelik açıklama yaptı.

Dnipro’da finansmanı Avruma İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafında karşılanan metro projesini 2016 yılında Limak aldı. Ama savaşla birlikte proje yarım kalırken, Ukrayna basını, Limak’ın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğini, projeyi yarım bıraktığını  ve avans alınan paranın iadesininin yapılmadığını yazdı. Bu iddialarla ilgili Limak bir açıklama yayınladı ve iddiaları reddetti.

Yapılan açıklamada, Ukrayna’dan savaşın başlamasından birkaç sonra Dnipro Metro Projesi’nden veya Ukrayna’dan ayrıldıkları iddiasının gerçekleri yansıtmadığı belirtilirken şu bilgilere yer verildi;

“Savaşın başlamasına ve güvenliğin sağlanamayacağı şartlar oluşmasına rağmen, Limak personeli projede kalmak ve savaş nedeniyle kesintiye uğrayan inşaat çalışmalarının güvenli bir durumda kalmasını sağlamak için bakım ve güvenlik işlerini yapmaya devam etmiştir. Dnipro Metro İdaresi, Limak tarafından yapılan işler için Kasım 2021’den bu yana ödeme yapmamasına rağmen, firmamız bu temel ve gerekli işleri aynı yılın sonuna kadar sürdürmüştür. Belirtmek isteriz ki Limak, amacı bölge halkının güvenliğini sağlamak olan bu bakım ve onarım işlerini tamamen kendi kaynaklarından finanse etmiştir.

Ayrıca Limak’ın projeden ekipmanlarını çektiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Dnipro Metro İdaresi ve Limak tarafından kayıtlı olarak takip edildiği üzere, Limak ekipmanları bugüne kadar Dnipro Metro Projesinin inşaat alanlarında kalmaya devam etmektedir. Firmamız, Dnipro Metro İnşaatı Projesi ile ilgili anlaşmalara göre yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki iddiaları kesinlikle reddeder. Limak, 2016’daki proje başlangıcından bu yana projeyi tamamlamak için çalışırken karşılaştığı sayısız idari soruna rağmen yükümlülüklerini özenle yerine getirmiştir.

Ayrıca, Limak’ın Dnipro Metro İdaresine borçlu olduğu yönündeki iddiaların da kesinlikle doğru olmadığını belirtmek isteriz. Aksine, Dnipro Metro İdaresinin Limak’a yapması gereken ve hala ödenmemiş olan sözleşmesel yükümlülükleri bulunmakta olup, bu miktar milyonlarca Euro’ya ulaşmaktadır.

Limak ile Dnipro Metro İdaresi arasındaki uyuşmazlıklar şu anda birden fazla uluslararası ticari tahkim sürecine konu olup, geçerli tahkim kuralları gereğince tarafların bu işlemlerle ilgili gizli bilgileri açıklaması gizlilik ilkelerine aykırıdır. Devam eden süreçlerin sağlıklı ilerlemesi ve haklarımızın savunulabilmesi için bu gizlilik ilkelerine azami saygıyı göstermekteyiz. Bu nedenle firmamız, taraflar arasında devam etmekte olan yasal süreçler gereği haberlerde karşılaştığı iddialara yönelik ayrıntılı yorum yapamamaktadır.”

Kaynak: Patronlar Dünyası

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments