“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriLimak İnşaat, Rusya'da Ufa Doğu Çıkışı Otoyol Projesine Başlıyor

Limak İnşaat, Rusya’da Ufa Doğu Çıkışı Otoyol Projesine Başlıyor

Türk Limak İnşaat şirketi, Marashstroy ile birlikte Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nde Ufa Doğu Çıkışı Otoyol projesi çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili açıklamayı Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov yaptı. Başkurdistan’ın başkenti Ufa’da Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşen Habirov söz konusu projeye de değindi.

Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Habirov: “Bu, tarihin en büyük Başkurt-Türk projelerinden biri, M5 ve M7 karayolları arasında 33.5 milyar ruble değerinde bir ulaşım koridoru olan Ufa’dan Doğu çıkışının inşaatı. Türk müteahhit şirkete 26 milyon dolar tutarında avans ödemesi yapıldı ve çok yakında tünel çalışmalarına başlayacağız.” dedi.

Söz konusu çalışmaların 27 Ocak’ta başlayacağını duyuran Habirov, Başkurdistan Cumhuriyeti’nde diğer projelerle ilgili başka Türk firmaları ile de görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Türk büyükelçi Samsar da Türkiye-RF Başkurdistan ikili ticari işbirliğinden memnun kaldıklarını, fakat ticari hacminin artırılması gerektiğini de vurguladı. Görüşmede Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan da hazır bulundu.

Ufa Doğu Çıkışı Yolu, Rusya

Bu arada Limak şirket sitesinde, söz konusu proje ile ilgili şu bilgiler verilmekte: “Limak, ortağı Marashstroy ile birlikte 27 Temmuz 2017 tarihinde Ufa Doğu Çıkışı Otoyol İnşaatı sözleşmesini imzalamıştır.

Yap-işlet-devret modeli uygulanacak olan proje, Rusya Federasyonu adına Başkurdistan Cumhuriyeti ile İmtiyaz Sahibi Bashkir Concession Company (BCC) arasındaki İmtiyaz sözleşmesi kapsamında yürütülmektedir. Limak, imtiyaz sahibi BCC şirketine Rus şirketi VTB Capital ile birlikte ortak olarak 25 yıl süreyle otoyol işletmesinde de aktif rol alacaktır.

Yaklaşık 12.5 kilometrelik güzergahta tünel, köprü, viyadük ve dolgu yol kesimleri bulunmaktadır. Projenin günde 22 bin 700 araç kapasitesine erişmesi öngörülmüştür.

Tasarım ve mobilizasyon aşamaları sürmekte olan projenin 2021 yılı Aralık ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ufa Doğu Çıkışı Yolu Projesi, Kasım 2018’de Rusya Federasyonu Devlet Ekspertizi tarafından onaylanmış olup, uygulama projeleri onay süreci devam etmektedir.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments