“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberler18 Milyar TL'lik Dev Elektrik Üretim Merkezi Mardin Ilısu Barajı Açıldı

18 Milyar TL’lik Dev Elektrik Üretim Merkezi Mardin Ilısu Barajı Açıldı

Yapımı için ilk adımın 2008 yılında atıldığı Mardin Ilısu Barajı açıldı. Uzun süredir devam eden ve dev elektrik üretim tesisi olarak nitelendirilen barajın açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. 18 milyar TL’ye tamamlanan projenin detaylarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları haberimizde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun süredir yapımına devam edilen Ilısu Barajını açtı. Mardin’de tamamlanan projenin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan hem baraja dair hem de gündem konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Dev Elektrik Üretim Tesisi Tamamlandı

Mardin’de tamamlanan Ilısu Barajı faaliyete geçmesinin ardından Türkiye’nin en büyük elektrik üretim tesislerinden biri oldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda açılışı yapılan proje törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans ile katıldı. 

Burada yapmış olduğu konuşmasında projenin önemine dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı. 

“Bu dev eser GAP projemizin en önemli unsurlarından. Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na bırakarak hem 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek, hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. Türkiye 2002’de 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik 17 baraj açılışını daha yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca 2002 yılından sonraki 18 yıl boyunda Türkiye’nin 18 milyon dekar araziyi sulamaya açtığını ifade etti.  

Bunun yanında sadece 2020 yılında inşası tamamlanan 403 tesisi hizmete sunmayı planladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan gece gündüz demeden üretmeye devam edileceğini vurguladı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments