“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriMarkalı Konut Projeleri İle Satılan Her 100 Konuttan 10 Tanesini Yabancılar Aldı!

Markalı Konut Projeleri İle Satılan Her 100 Konuttan 10 Tanesini Yabancılar Aldı!

Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi ile beraber konut satışları rakamlarında yabancıların payı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de markalı konut projelerinde yabancıların taleplerinde yoğun artış yaşandığı gözlemlendi.

Yabancılara konut satışı rakamları yükselen döviz kuru ve ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi konusunda uygulanan parasal sınırın düşmesi ile beraber büyük oranda artış göstermişti. 

Konu hakkında değerlendirme bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin yabancıların konut alımlarını değerlendirerek yabancıya konut satışı rakamlarının giderecek artacağını belirtti. 

Markalı Konut Satışları Rakamlarının Yüzde 10’u Yabancılara Yapıldı 

Açıklanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2019 raporunu değerlendiren GYODER Başkanı Yetgin bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan düşüş eğilimi ile konut satış rakamlarının yükseleceğini söyledi. 

Temmuz ayında yüzde 14 sınırında kalan konut kredisi kullanım miktarının Ağustos ayında sınırlı bir yükseliş göstererek yüzde 15 seviyesine yükseldiğini belirten Yetgin yaşanan yükselişin yine de yetersiz olduğunu dile getirdi. 

Yabancılara konut satış rakamlarını da değerlendiren Yetgin “Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yüzde 14 olan banka kredisi kullanımı oranı Ağustos ayında yüzde 15’e yükselse de bu oranın oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim.

Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı da yeniden yükselişe geçecektir. Ayrıca Temmuz ayında yüzde 5 olan yabancıya satış oranının Ağustos ayında 5 puan birden artarak yüzde 10’a çıktığını görüyoruz. Önümüzdeki aylarda yeni konutlarda hareketliliğin süreceğine ve yabancı yatırımcılara satışların artmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments