Ana SayfaHaberlerMercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’na GES Kuracak

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’na GES Kuracak

Yeşil Fabrika hedefi doğrultusunda İstanbul, Hoşdere’de yer alan fabrikasının Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumunu tamamlayan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası için hazırlıklara başladı. 

St Endüstri’nin haberine göre; Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda teknoloji geliştirmeye ve üretim yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda da tüm bu faaliyetlerini çevreye duyarlı üretim anlayışıyla sürdürüyor. Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında enerji verimliliği konusunda birçok projeyi hayata getirdi. Yeşil enerji alanında da önemli adımlar attı. 

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda hayata geçirdiği enerji verimliliği projelerini geliştirmek için de çalışmalar gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2007 yılına göre araç başına yüzde 41’in üzerinde enerji tasarrufu elde etti. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın çatısına 2019 yılında güneş enerjisi santrali kuran Mercedes-Benz Türk, bu proje sayesinde 261 ton, 2022 yılında ise 82 ton CO2 salımınının önüne geçti. Fabrika, devreye alınan uygulamalar ile spesifik enerji tüketiminde 2022 yılında en düşük değere ulaştı. Enerji verimliliği kapsamında ise bir projeyi hayata geçiren şirket, 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın klima santrallerine yaklaşık 50 adet frekans konvertörü ilave etti. Bu proje sayesinde de yüzde 30’lara varan oranlarda enerji verimliliği sağladı. 

Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’ne 3470 kWp gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de çalışmalara başlayan şirket, 2023 yılında projeyi bitirmeyi planlıyor. Şirket, güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini yeşil enerjiden sağlayacak. 

Aksaray Kamyon Fabrikası üretimi, ihracatı, AR-GE çalışmaları ve sosyal fayda programlarının yanı sıra enerji yönetim modeli ile de bölgeye öncülük ediyor. “Yeşil Fabrika” olma hedefine adım adım ilerleyen şirket, “daha yeşil bir Aksaray” için 2022 yılında Mercedes-Benz Türk Hatıra Ormanı projesini de hayata geçirdi. Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları sayesinde 2022’de 2017 yılına göre araç başına yüzde 45’in üzerinde enerji tasarrufu elde edildi. Sadece 2022’de bir önceki yıla göre araç başına enerji tüketim oranı yüzde 16 oranında düşürüldü. Söz konusu oranla birlikte, fabrikanın faaliyetlerine başladığı günden günümüze kadar araç başına tüketimde ve CO2 gaz salım miktarında en düşük seviyeye ulaşıldı. Mercedes-Benz Türk, enerji etüdünün yapıldığı ve CO2 emisyonu azaltımı için yol haritasının hazırlandığı 2022 yılında ayrıca, “Yeşil Fabrika” olma hedefi doğrultusunda Aksaray Kamyon Fabrikası hol çatılarına 6 MWe gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için saha çalışmalarına da başladı. Şirket, söz konusu santralin devreye alınması ile doğaya salınan CO2 miktarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments