Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriMersin'de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Mersin’de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Mersin’de uygulanan “Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi” Çay Mahallesi’nin çehresini değiştirdi.


Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Çay Mahallesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirilen “Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi” ile yenilendi. Proje kapsamında 416 konut, 44 iş yeri ve sosyal alanlar inşa edildi. Mahalle sakinleri dönüşümle birlikte modern ve güvenli yaşam alanına kavuştu.


Proje kapsamında, 20 bloktan oluşan, 4’er ve 5’er katlı 416 konutun yanı sıra 8 dükkanın yer aldığı ticaret merkezi, 36 iş yeri, cami, otopark, taziyeevi ve yöre halkı için tandır evleri inşa edildi. Projede ayrıca 14 dönümlük yeşil alan yer alıyor. Güvenli yaşam alanlarıyla dikkat çeken projede şu ana kadar kurayla 250 daire ve 27 iş yeri hak sahiplerine teslim edildi.

“Vatandaşlara Yeni Bir Hayat Sunuyoruz”
Çay Mahallesi’ndeki “Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi” hakkında bilgi veren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kentsel dönüşümün, kaçak binalarda, altyapısı ve üstyapısı olmayan bölgelerde yaşayan vatandaşlara yeni bir hayat sunduğunu söyledi.
Çay Mahallesi’nde tamamlanan projenin Mersin için örnek teşkil ettiğine dikkati çeken Gültak, “Güney ve kuzey rüzgarını alan, doğu ve batı aksları ile 14 dönümlük yeşil alanı olan, 2+1 ve 3+1’den oluşan evlerimiz var. Hepsinde doğal gaz mevcut. Altyapıları sağlam. Parkları, donatı alanları, camisine kadar ne istenirse var. Mersinlilere yapılabileceğini ispatladık. Yıllarca farklı partiden belediye başkanları konuştu ama biz konuşmakla kalmadık, bitirdik. Şu an 250 aile evinde oturuyor.” diye konuştu.


Gültak, sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaşlar hızlı bir şekilde adapte oldu, yeni kura için de bizi sıkıştırıyorlar. Vatandaşın eski eviyle şu anki arasında anlatılamayacak, rakamlarla ortaya koyulamayacak farklar var. Konforundan güvenliğine, yalıtımından parkına kadar ciddi bir memnuniyet var. Maddi anlamda da memnuniyetleri yüksek. Çok cüzi rakamlara bu evlere sahip oldular. Şu an verdikleri miktarın 10-15 katı rakama satabiliyorlar. Bu tür yapıların olduğu mahallelerde ciddi talepler var. Bir sonraki dönemde en az 5-6 nokta için bu tür projeleri hazırlıyoruz.”


Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde yapı sağlamlığının önemine bir kez daha şahitlik ettiklerini dile getiren Gültak, Bahçe ve Barış mahallelerinde de 415 konut, 50 dükkan ve çeşitli sosyal donatı alanlarını kapsayan kentsel dönüşüm projesinin ilk etabında çalışmaların sürdüğünü söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments