“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerMersin'de Turizm Bölgelerine 2.5 Milyar Liralık Yatırım

Mersin’de Turizm Bölgelerine 2.5 Milyar Liralık Yatırım

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentin batı kesiminde yer alan turizm bölgelerinin alt yapısı için 2.5 milyar liralık altyapı yatırım yapacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin tarafından düzenlenen toplantıda, dernek üyesi iş insanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Başkan Seçer ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Prof. Dr. Yusuf Zeren’in moderatörlüğünde katılımcıların sorularını yanıtladı. Konuşmasına kendisinin de bir iş insanı olduğunu hatırlatarak başlayan Başkan Vahap Seçer, “Şimdi üretiyoruz. Kendimize değil, kentimize, ülkemize, insanlığa üretmeye çalışıyoruz. Bunun parasal bir karşılığı yok. Son derecede keyifli ve mutlu bir belediye başkanıyım. Son derece zor bir görev olarak değerlendirilebilir. Ama vicdanım rahat, akşam da rahat uyuduğum için kendimi çok mutlu bir insan olarak addediyorum” dedi.

Kavganın topluma ve ülkeye hiçbir fayda getirmeyeceğini bilecek kadar deneyimli siyasetçiler olduklarını ifade eden Başkan Seçer, “Yeni dönem, 31 Mart sonrası oluşan tablo gayet iyi bir tablo. Meclis çoğunluğu belediye başkanının partisinde değil. Ama bizim vatandaşlarımızı incitecek, onların moralini bozacak hiçbir kelam da o meclisten çıkamaz. Biz bunun teminatıyız. Siyasi görgümüz, hayat görgümüz, piyasa görgümüz var. Buna güvenerek yola çıktık ve bir iddia ortaya koyarken de geçmişimize güvenerek iddia ortaya koyuyoruz. Bu projeyi yaparız, bu kararı alırız, siyasi sonuçlarına katlanırız. Meclisimizden son derece memnunum.  Zaten ben de kentin yararına olmayan hiçbir konuda ısrarcı olmam. Meclisin bana muhalefet eden kesimi zaman zaman küçük sığ sularda boğulmuyor değil. Çok önemli konularda muazzam kararlar çıkıyor, çok basit konularda maalesef bazen siyaseten engel çıkarıyor” diye konuştu.

İş dünyasının uzun süredir beklediği 1/5000’lik nazım planları konusunda bürokrasiyi hızlandırmaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Seçer, “İktidara mensup çok değerli mesai arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, Sayın Bakan, önceki dönem bakanı, benim de Plan Bütçe Komisyonu’ndan mesai arkadaşım Sayın Elvan’ın da katkılarıyla bürokrasideki tıkanmaları aşmaya çalışıyoruz. Bürokrasi bir an evvel bitsin işleri elden takip ediyoruz diye” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Çukurova Havalimanı konusunun merkezi yönetimin konusu olduğunu, Belediye Başkanı olarak takip ettiğini dile getirdi.

Mersin’in turizm projeleri yapması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Turizm bölgelerinde altyapıya önem veriyoruz. Kalan 4 yılda, Mersin’in batı bölgelerinde, turizmin yoğun yaşandığı yerlerde altyapı, temiz içme suyu, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisleri gibi önemli yatırımlarımız olacak. Bu bölgeye harcayacağımız yaklaşık 2.5 milyar lira gibi bir yatırım bedeli var. Hibe kaynaklardan faydalanabiliriz. Mezitli içme suyu şebekesi için Fransız Kalkına Ajansı’ndan 17 milyon avroluk hibe alacağız. Hibeler, farklı referanslarla oluyor. Bu referansların birçoğuna Mersin haiz. Başta Suriyeli misafirler. Uluslararası kuruluşlardan, ajanslardan, bankalardan, ülkelerden Suriyeli sığınmacılar referansıyla önemli hibeler alınabilir, bunlar alt yapıda kullanılabilir. Bunlar için önemli çalışmalar yapıyoruz. Tabi bunların yanı sıra sosyal projeler için de kullanılabilir”

Belediyelerin 2 önemli kaynağı olduğuna işaret eden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Bizim için iki önemli kaynak var. Bunu en maksimum seviyede iyileştirerek kullanmamız lazım. Bunun bir tanesi insan kaynağı. 10 bin çalışan var ama çok sıkıntı yaşıyoruz. Diğeri de finansman. Finansman olmazsa insan kaynağının yarattığı projeksiyonları hayata geçiremezsiniz. Benim gelirim 90 milyon ile 130 milyon lira arası. Bunla bu şehrin cari harcamalarını yapabilirsiniz. Ufak tefek projeleri hayata geçirebilirsiniz. Bunların çoğu sosyal projelerdir ama kalıcı, devasa, büyük projelerin altına imza atma şansınız yoktur. Bu bir realite, bunu görmek lazım. Onun için bizim finans kaynağı yaratmamız lazım. Maliyeti düşük, uzun vadede ödemeli, uygun finans kaynakları yaratmalıyız. Hibeler konusunda bir proje birimi oluşturup, mutlaka o hibeleri bölgemize taşımamız lazım”

Başkan Seçer, iş insanlarıyla buluşmasında raylı sistem projesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunarak, “Metro büyük bir proje, iyi bir proje, inanıyorum, arkasındayım. Biz bunun ödemesine 6 yıl sonra başlayacağız. Kazmayı vurduk, 6 yıl sonra saat çalışmaya başlayacak, ödemeler başlayacak. 3.5 yıl inşaat,  6 ay opsiyon, 4 yıl inşaat süresi, 2 yıl ödemesiz, ondan sonra başlıyoruz 11 yıl. Toplam 17 yıl.  Bugün başladık 17 yıl içinde ödeyeceğim ama 6 yıl sonra başlayacağım.  Bu konuda desteğinizi istiyorum. Sadece yolcu indirdik, bindirdik meselesi değil. Kente katacağı önemli bir değer var, bunu görmek lazım. Öyle bir proje hayata geçireceğiz ki alt gelirli, üst gelirli, orta gelirli, herkes o metroya binecek. Akdeniz’e de gidecek çünkü. Şehir Hastanesi’ne de gidecek, otogara da gidecek, Mezitli’ye de gidecek. Forum’a giden de ona binecek, Marina’ya giden de ona binecek, üniversiteye giden de ona binecek. Toplumu, bütün o katmanlarını buluşturan bir proje. Onun için sahip çıkın, önemli proje. Bugün pahalı dediğiniz yarın ucuz olacak” dedi.

Taşucu Tersanesi’yle ilgili konunun şu an belediye meclisinin ilgili komisyonlarında incelendiğini kaydeden Başkan Seçer, bu konuda aceleye getirmeden, konunun tam olarak anlaşıldıktan sonra karar verilmesinden yana olduğunu ifade etti.

Başkan Seçer, Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen polipropilen tesisine olumsuz görüş verdiklerini de hatırlattı.

Liman A kapısındaki tıkanıklığın giderilmesi, limandan otobana direkt bağlantı sağlanması için bir imar planı değişikliği hazırladıklarını da ifade eden Başkan Seçer, bu konuda inisiyatifin TCDD’de olduğunu vurguladı.

Başkan Seçer, geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel felaketi sırasında tespit edilen eksikliklerin gelecek kış sezonundan önce giderilmesine yönelik çalışmaların da başladığını kaydetti.

SourceCNNTürk
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments