Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriMevlana Çarşı'sından Sonra Altın Çarşı'da Kentsel Dönüşüme Giriyor

Mevlana Çarşı’sından Sonra Altın Çarşı’da Kentsel Dönüşüme Giriyor

Konya’da Altın Çarşı ve Mevlana Çarşısı için dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı ile Altın Çarşı’da Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini dile getirdi.

Mevlana Çarşısı esnafına tahsis edilen geçici satış alanlarındaki esnafla bir araya gelerek dönüşüm alanında incelemeler yapan Başkan Altay burada açıklamalarda bulundu. Altay, “Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’da Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Tekstille uğraşan esnafımız İplikçi Camii’nin karşısındaki otoparkta oluşturulan çadırda ticaretlerine devam ediyor, bir kısım esnaf da Mevlana Caddesi üzerinde belediye olarak kiraladığımız binada hediyelik eşya ticaretlerini sürdürüyorlar. Altın Çarşı’daki esnafımızın da Mevlana Türbesi’nin doğusunda kurmuş olduğumuz çadırda ticaretlerine devam etmelerini arzu ediyoruz. Mevlana Çarşısı’nda yüzde 100 mutabakatla yıkımı tamamladık. Altın Çarşı’da da yüzde 95 mutabakatla süreç ilerliyor. Mevlana Çarşısı’nın sıfır kotuna kadar yıkım işlemini tamamladık. Şimdi etrafında duvarının yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

1 Ocak itibariyle Altın Çarşı’nın da yıkımına başlayacaklarını belirten Başkan Altay, “İnşallah 2021 yılı içerisinde hem Mevlana Çarşısı hem Altın Çarşı Konya’ya yakışır bir hale gelecek. Gösterdikleri iyi niyetten ve uzlaşıdan dolayı özellikle esnafımıza teşekkür ediyorum. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, esnafımızı mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca şantiyede inşaat faaliyetlerinin hızlı yürütülmesi için bugün şantiyede bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. İmkanların el verdiği ölçüde en hızlı bir şekilde burayı Konya’ya yakışır bir çarşı haline getirmek için çaba sarf ediyoruz. Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Mevlana Çarşısı böylece Konya’nın gündeminden çıkmış oldu” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments