“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriMilsan Elektronik, Türkiye’nin İlk Uluslararası Test Merkezi Onaylı Solar İnverter’ini Üretiyor

Milsan Elektronik, Türkiye’nin İlk Uluslararası Test Merkezi Onaylı Solar İnverter’ini Üretiyor

Milsan Elektronik Türkiye’nin, Uluslararası Test Merkezi’nden onay almış yerli ve milli Solar İnverter’ini üretiyor. 

Milsan Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, bu yıl toplam 35 farklı Solar İnverter’i piyasaya sunmaya hazırlandıklarını belirtti. Başkan Nursaçan, şirkette gerçekleşen önemli gelişmeler ve yeni ürünleri Solar İnverter hakkında bilgi verdi:

Milsan Elektronik hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Üretim faaliyetlerimize 1995 yılında, yaylı yatak, yaylı kanepe, otomotiv, mobilya ve izolasyon sektöründe kullanılan keçe ve vatkaların üretimi ile  Milkay Teknik Tekstil A.Ş ile Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde başladık. Dünya üzerinde sektörünün ilk 5 ‘i içindeyiz. 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktayız.

Globalde ve ülkemizdeki teknolojik gelişmeler, yatırım anlamında bizleri teknoloji tabanlı sektörlere hizmet verecek yatırımların ülkemiz ekonomisine ve şirket geleceğine büyük katkı sağlayacağını düşünerek  2022 yılında Milsan Elektronik Sanayi T.A.Ş’yi Niğde–Bor Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduk.

PCB (Baskılı Devre Kartı), SMD (Yüzey Montaj Teknolojisi) ve THT (Delik Montaj Teknolojisi) hatlarımızla, proje aşamasından üretim entegrasyonuna kadar tüm süreçleri, global teknoloji devleri ile aynı segmentte elektronik kart üretimi yapmaktayız. Şubat 2024 itibari ile PCB üretimini bünyemizde yapmaya başlıyoruz.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor? Sektörün kalifiye eleman durumuna dair değerlendirmeniz nedir?

35’i mühendis olmak kaydıyla toplam 40 kişilik bir kadromuz var. Sektörde ülkemizdeki diğer endüstriyel üretim yapılan alanlarda olduğu gibi Ara Eleman Tekniker/Teknisyen ihtiyacı var. Bu konuda nitelikli ara eleman yetişmesi için, Meslek Liselerinde ve Meslek Yüksek Okullarında eğitimin teorik ve uygulama anlamında gelişmiş mezunlar vermesi için çalışmalarını ümit ediyoruz. 

Son dönemde geliştirdiğiniz teknolojik yenilikler neler oldu?

Mühendislik çalışmalarından savunma sanayisine, medikal alandan otomotive, telekomünikasyondan enerjiye ve endüstriyel elektroniğe kadar çeşitli sektörlerde kullanılan elektronik kartları üretme yeteneğine sahibiz. Gelişmiş test alt yapımızla birleşen mühendislik uzmanlığımız, yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler sunmamıza olanak sağlıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından temiz elektrik üretimi için dünya ve ülkemizde seferber olunduğu ve öncelikli, yatırım anlamında güneş enerji santralleri proje ve kurulumlarının parladığı günümüz enerji trendine nasıl katkıda bulunacağımızı düşündük. PV solar panellerden, aksesuar kısmına kadar birçok yatırımcı hizmet vermek üzere işletmelerini kurduğunu oluşan pazara hizmet verdiğini gördük. Ancak teknoloji ve yazılım olarak çok emek verilmesi gereken Solar İnverter (Evirici) kısmında halihazırda başta Uzakdoğu ve Avrupa Üreticilerinin pazara hakim olduğunu ve güneş enerji santrallerinde İnverter‘lerde dışa bağımlı olduğumuzu, tamamı ithal edildiği için ülkemizde ciddi anlamda cari açığa neden olduğunu gördük.

Sektörel bilgi ve tecrübe yetkinliği yüksek Türk mühendisine inanarak, güvenerek, hayalindeki olması gereken en iyi cihazı üretme fırsatı vererek uluslararası standartlara uygun ve uluslararası test merkezleri onayını almış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yerli ve milli teknoloji yazılımına sahip, solar inverteri olan Pixel Solar İnverter’i 2023 yılında üretmeye başladık.

Hızla gelişen yapay zekâ teknolojisini firmanıza nasıl uyarladınız? 

Teknolojisi ile birlikte Türk mühendisinin emeği olan Pixel Solar İnverter Yazılımı sayesinde  global tüm muadillerinden güvenlik, verimlilik, veri kullanımı ve değerlendirmesi konusunda en üstün performansa sahip solar inverteri olduğu, uluslararası test merkezlerinde alınan sonuçlarla tescil de edilmiş oluyor.

Çalıştığınız sektörde yaşanan değişimleri/ gelişimi bize anlatır mısınız? Sektörü nasıl bir gelecek bekliyor?

Global anlamda yenilenebilir enerji konusunda önder dernek ve kuruluşların güneş enerji santralleri için 2027 yılına kadar tüm dünyada yaklaşık 290 milyar dolarlık bir büyüme öngörülüyor. Ülkemizde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Ulusal Enerji Planı’na bu süreçte, 13 GW ‘lık bir büyüme öngörüyorlar.

Firmanızın sektördeki konumu, pazardaki yeri ve hedefleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ülkemiz için öngördüğü 13 GW lık (Lisanssız santraller ile birlikte 15 GW) pazarın en az  yüzde 20’sinde olmamız gerektiğine inanarak hedeflerimizi belirledik. Bu konuda amacımız, ülkemizde oluşabilecek cari açığı en az seviyeye indirme çabasıdır. 

2023 yılı nasıl geçti, 2024 yılına dair sektör ve firma adına beklentileriniz – öngörüleriniz nelerdir?

Global ekonomiyi ve dolayısıyla ülkemizi etkileyen pandemi sonrası, ülkemizde yaşanan acı kayıplara neden olan depremler sonrasında hala yatırım yapabilme gücünü içimizde hissederek, oluşan pazarda sağlam ve emin adımlarla ilerleyeceğiz. Solar İnverter pazarına, yeri ve kullanım amacına göre 35 farklı Pixel Solar İnverter modeli ile hizmet vereceğiz.

Son olarak hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle Türk mühendisinin emeği ile üretilen Pixel Solar İnverter’in ülkemizde marka değerini oluşturarak, sektördeki ithalat nedeni ile oluşan cari açığı en düşük seviyesine getirme çabasında olacağız.  

Şubat 2024 de devreye alınacak olan PCB üretim hattımız ile ülkemizin savunma sanayisine, medikal alandan otomotive, telekomünikasyondan enerjiye ve endüstriyel elektroniğe kadar çeşitli sektörlerde kullanılan elektronik kartları üretmeye devam edeceğiz.

Bunların dışında  paylaşmamızı istedikleriniz nelerdir?

Şu ana kadar yapmış olduğumuz ciddi yatırımları da düşünerek, ülkemizde ve sektörde ciddi anlamda cari açık oluşmasına engel olmak ve yatırımcıları desteklemek için, devletimizden ithalat gümrük oranlarını artırarak yerli ve milli üretimi ve ürün grubunu destekleyecek teşvik ve hibeleri açıklamasını ve süreçleri kolaylaştırmasını beklemekteyiz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments