Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerMOSDER: "Mobilyada İç Piyasayı Canlandırmak İçin Taksit Sayısı Artırılmalı"

MOSDER: “Mobilyada İç Piyasayı Canlandırmak İçin Taksit Sayısı Artırılmalı”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilyada taksit sayısı en az 18 ay olmalı.” dedi.

TÜİK 2022 Ağustos ayı verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 80,21 olurken aylık yüzde 1,46 oldu. TÜFE’deki değişim 2022 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,69 olarak gerçekleşti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, enflasyon etkisiyle birlikte tüketicilerin satın alma gücünde düşüş olduğuna değinirken “İç piyasada genel olarak mobilya satışlarında adetlerin düştüğünü görüyoruz ancak yıl içerisinde firmaların ürünlere uygulamış oldukları fiyat artışlarıyla cirolarda önceki yıllara göre bir yükselişte var” dedi.

Başkan Mustafa Balcı, tüketici finansman kredilerinde 36 aya kadar taksitlendirilebilen kredilerin kullanıcılara kolaylık sağladığını ancak bireysel kredi kartlarında da taksit sayısının en az 18 ay olmasını istediklerini söyledi. Balcı, mobilya alışverişlerinde kredi kartı taksit sayısının artmasının hem kullanıcılara destek olacağını hem de perakende sektörüne katkı sağlayacağını ve satışlarda ekstra bir hareketlilik olacağını kaydetti. MOSDER Başkanı Balcı, sonbaharla birlikte okula dönüş sezonunun da başlamasıyla, evinde yenilik yapmak isteyenler ve genç odası almak isteyen kullanıcıların mağazalara alışverişe geldiklerinde daha çok taksit yapılması yönündeki ihtiyaçlarını dile getirdiklerini de ifade etti.

Hammadde ihracatına kota sınırlaması getirilmesinin iç piyasaya olumlu yansımalarının devam ettiğini belirten Mustafa Balcı, “Fabrikalarda üretim hızla devam ederken, kullanıcılara da ürünler zamanında teslim ediliyor. Yılın ilk aylarında termin sıkıntısı yaşayan sektörümüzde bu anlamda normalleşme görülüyor” diye ifade etti.

Mustafa Balcı: “Mobilya İhracatı Yüzleri Güldürüyor. Enerji Krizi Yaşayan Avrupa Rotasını Türkiye’ye Çeviriyor”

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı “Mobilya sektörümüz 2022 Ağustos ayında toplam 407 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Mobilya sektörünün yılın ilk 8 ayındaki ihracatı ise toplamda 3,11 milyar dolara ulaştı” diye belirtti. Sektör yılın 8 ayında 337 milyon dolar ile en çok Irak’a ihracat gerçekleştirirken, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada İsrail yer aldı. İhracatta heyecanlandıran ülkeler arasında dördüncü sırada ABD bulunurken, Birleşik Devletler’e 169,3 milyon dolar, beşinci sıradaki Fransa’ya ise 141,7 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı” dedi. Mustafa Balcı küresel çapta yaşanan enerji sorunu nedeniyle başta Avrupa ülkeleri çözüm arayışına girmişken mobilya alımı konusunda rotayı en yakın lokasyon olarak Türkiye’ye çeviriyor” diyerek sözlerini noktaladı.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments