Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerMuğla’ya 42 Yeni Okul Geliyor

Muğla’ya 42 Yeni Okul Geliyor

Muğla’da eğitim yatırımları kapsamında 42 yeni okul inşa edilecek. Projeler arasında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise gibi tüm eğitim binaları yer alıyor.

Haber 48 tarafından derlenen bilgilere göre; Yeni eğitim yatırımlarının tamamlanması ile yeni okul ve derslik ihtiyacı duyulan Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan ilçelerine, okul öncesinden ortaöğretime ve özel eğitim anaokuluna kadar toplam 42 okul ve 536 derslik kazandırılmış olacak.

İl Müdürü Emre Çay, Okul İnşaatlarını Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanlığı ve Muğla Valiliğinin öncülüğünde il genelinde yürütülen eğitim yatırımları programı kapsamında ilçe ziyaretlerini sürdüren İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, yapımında sona gelinen okulları ve devam eden inşaat çalışmalarını yerinde inceledi.

Seydikemer’e Yeni Anadolu Lisesi ve Ortaokul

İl Müdürü Emre Çay’ın ziyaretlerinin ilk durağı Seydikemer ilçesi oldu. İlçede devam eden okul inşaatlarında incelemelerde bulunan İl Müdürü Emre Çay, yapımında son aşamaya gelinen ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında hizmete açılacak olan 12 derslikli Ortaköy Ortaokulunu, ardından Devlet Yatırım Programı kapsamında ilçeye kazandırılacak olan 16 derslikli Seydikemer Anadolu Lisesini ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde temeli atılan ve betonarme çalışmalarına hızla başlanan 16 derslikli Anadolu lisesinin 2024 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi ve hizmete açılması planlanıyor. Aynı zamanda 8 derslikli bir anaokulunun da proje çalışmaları devam ediyor.

Fethiye’de 16 derslikli İlkokul ve Modern Yemekhane

İl Müdürü Emre Çay’ın ikinci durağı Fethiye oldu. İlçeye kazandırılan yeni eğitim yatırımlarını yerinde inceleyen İl Müdürü Emre Çay, yapımında sona gelinen 16 derslikli Bozyer Şehit Ali Galip Met İlkokulunu ziyaret etti. Ardından yapımı tamamlanarak modern mutfağı ve 200 öğrenci kapasiteli yemek salonuyla öğrencilerin hizmetine sunulan Esenköy İlkokulu Yemekhane Binasında incelemelerde bulundu. Ayrıca Fethiye’de yapılması planlanan ve yatırım programına alınan 3 anaokulu ile toplam 24 derslik okul öncesi eğitimine kazandırılmış olacak.

Köyceğiz’e Yeni Eğitim Kompleksi

İl Müdürü Emre Çay’ın sonraki durağı ise Köyceğiz ilçesi oldu.  İlçede yapımında sona gelinen 16 derslikli Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi, Öğrenci Pansiyonu ve Spor Salonundan oluşan Eğitim Kompleksinde incelemelerde bulundu. İlçeye kazandırılan Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Kompleksi, yeni modern mimarisi, sportif ve sosyal alanları ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyonu ile 2023-2024 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacak.

İl Genelinde Çalışmalar Sürüyor

Okulların depreme karşı daha güvenli hale getirilmesi ve büyük onarım çalışmaları ile modern eğitim yuvalarına dönüştürülmesi adına il genelinde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Yık /Yap Projesi kapsamında yapılan okulların modern bir eğitim ortamı sunması hedefleniyor.

Bodrum’a 200 Yataklı Modern Uygulama Oteli ve Halk Eğitim Merkezi

Bodrum’un Mumcular Mahallesinde depreme dayanıksız olduğu için yıkılan Fuat Erten İlkokul ve Ortaokulun eski binasının arsasına, 24 derslikli bir ilkokul yine 24 derslikli bir ortaokul inşaatına başlandı. Ayrıca 8 derslikli anaokulu da Mumcular Mahallesine kazandırılmış olacak. Bodrum’da otelcilik meslek lisesinin yerine yapılacak olan 16 derslikli meslek lisesi, 200 yataklı modern uygulama oteli için çalışmalara başlandı. 12 derslikten oluşacak Bodrum Halk Eğitim Merkezi de yatırım programına alındı. Tüm bu yatırımlara ek olarak 16 derslikli bir ortaokul ile toplam 36 derslikten oluşacak 5 yeni anaokulu da Bodrum’a kazandırılacak.

Marmaris İlçesinde Fen Lisesi ile Birlikte 7 Okul Yapılacak

Marmaris ilçesinde yık/ yap kapsamında yatırım programına alınan Evren Paşa İlk/Ortaokulu yerine toplam 32 derslikli ilk ve ortaokul binası yapılması için gerekli çalışmalar tamamlandı. Yatırım programına alınan eski okul binasının yıkımının tamamlanmasının ardından Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ruhsat ve ihale süreçlerinin yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca Marmaris ilçesine yapılması planlanan 16 derslikli Fen Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli pansiyonun yapılacağı arsa için gerekli sürecin tamamlanmasının ardından ruhsat ve ihale süreci başlayacak. Marmaris ilçesine 16 derslikli ve 2 atölyeli meslek lisesi, 16 derslikli imam hatip lisesi, 100 kişilik pansiyon ve 8 derslikli anaokulu yapımı için hazırlıklarda son aşamaya gelindi.

Dalaman İlçesinde İki Yeni Lise

Dalaman ilçesinde 1 Anadolu Lisesi ve 1 Meslek Lisesi olmak üzere toplam 40 derslik ve 3 atölye yık/yap kapsamında yatırım programına alındı.

Datça’da 16 derslikli ortaokul yatırım programına alınırken, Ortaca ilçesine 12 derslikli bir ilkokul yapılacak. Menteşe ilçesine ise toplam 18 derslikten oluşacak 3 yeni anaokulu kazandırılacak.

Ula İlçesine 2 ilkokul yapılması için ihale süreci tamamlandı. 8 derslikli Kızılyaka İlkokulu ve 12 derslikli Karabörtlen Selahattin Göktuğ İlkokulunun yapım işlerinin tamamlanmasıyla 20 derslikli iki ilkokul ilçeye kazandırılmış olacak.

Yatağan ilçesinde yapımına devam edilen 24 derslikli Cumhuriyet Ortaokulunun da önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Milas ilçesinde 48 derslikli 2 ilkokul ve 12 derslikli özel eğitim anaokulu ile 8 derslikli bir anaokulu yatırım programına alındı. Ayrıca eski tekel binası yerine yapılması planlanan 12 derslikli ortaokul için çalışmalar sürüyor.

“Güçlü Eğitim Güçlü Türkiye” Vurgusu

İl genelinde yürütülen eğitim yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ” Yeni ve modern okullarda “Güçlü Eğitim, Güçlü Türkiye” mottosuyla il genelinde eğitim yatırımlarımız devam ediyor. Bakanlığımızın desteği, Valiliğimizin himayelerinde, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) koordinesinde geleceğimizin emanetçileri yavrularımızı güvenli, modern ve donanımlı okullarda eğitim alması adına tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bu önemli yatırımların ilimize kazandırılmasında Başta Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize ve Sayın Muğla Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize ve ilimiz eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments