Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerMurat Kurum Mesaisine Hızlı Başladı

Murat Kurum Mesaisine Hızlı Başladı

Yeni sistemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sürmekte olan projede bir an önce büyük ilerleme kaydetmeyi umarak hızla çalışmaya başladı.

Yeni sistemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Konut GYO’da görev yaptığı süre boyunca departmana pek çok yenilik getirerek inovasyonla bakanlığa girdi. YeniŞafak’tan Emine Açar’ın Emlak Konut GYO’da yer alan haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı insan odaklılık anlayışını kurum kültürüne dönüştürmek için her türlü çabayı gösterdi.

81 İlin Müdürlerini Ankara’da Topladı

Eski bakan Mehmet Özhaseki’nin görevi devralmasının ardından hemen 81 ilin valileriyle görüştü. Güçlü bir çalışma ritminin ilk sinyalini buraya ileten Bakan Murat Kurum, 81 il görevlisini arayarak, “Sabah 8.30’da işe gidip öğleden sonra 5’te çıkmayacağız. Ülkenin bize ihtiyacı olduğu müddetçe gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. “Dedi.

Ardından Müteahhitlerle Görüştü

Kurum’un masaya oturduğu ikinci grup ise müteahhitler oldu. Murat Kurum, inşaat sektörünün temsilcileriyle bir araya gelip sektör temsilcilerinden çözüm önerileri üretmelerini istedi. Burada yapılan toplantıda tapu ile ilgili önemli çalışmalar içerisinde olunduğu bilgisi de verildi. Kentsel dönüşümün yerinde yapılmasına dayalı bir sistemin uygulanacağına da dikkat çekildi.

Şimdi de İl İl Geziyor

Bakanlığa bağlı tüm taraflarla temas kurmayı ve hızlı bir çözüm bulmayı ümit eden bakanlık teşkilatı, şimdi başta İstanbul illeri olmak üzere illeri ziyaret ederek belediye yetkililerinin çalışmalarına yakından dikkat edeceğini söyledi. Yeni bakan, İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüğünde yoğunluğu artırmayan bir formül üzerinde de çalışmak istedi.

Diyarbakır Sur Projesini İnceledi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile yapılan görüşmenin içeriğinde ise Gölbaşı’nda bulunan Mogan Gölü’nde devam eden dip çamuru temizliği çalışmaları vardı. Bakan Kurum, çalışmaların prosedürlere boğularak yavaşlatılmamasını istedi. Belediyelerdeki son durak ise Diyarbakır oldu. Sur’daki projelerin tamamının hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini açıklayan Kurum, millet bahçelerinin yapımına da en kısa sürede başlayacaklarını söyledi.

Yerinde İnceledi

Yapım aşamasındaki büyük projeler de bakanlık kurumlarının gözetimindedir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının inşaatı sürüyor. Soruşturma Bakanlığın yaptığı ilk soruşturma. “Türkiye’nin mimari yapısı ve şartnameleri uygulandı.” Değer katmak. Eksiklikler giderilecek. “Dedi.

1,6 Milyarlık Kaynak

Murat Kurum 2018 yılı ilk altı ayı Kentsel Dönüşüm uygulamaları kapsamında yapılan kira yardımları ve faiz desteklerini de açıkladı. Bakan Kurum, “Türkiye genelinde riskli yapılar için 329 milyon 28 bin TL, riskli alanlar için 132 milyon 984 bin TL kira yardımı yapıldı. Hak sahiplerine 15 milyon 840 bin TL faiz desteği verildi. 37 milyon 521 bin TL kamulaştırma yapıldı. İller Bankası, TOKİ ve Belediyelere, kentsel dönüşüm kapsamındaki projelere 1 milyar 606 milyon 308 bin TL kaynak aktarımı sağlandı” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments