Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriMurat Kurum'dan İstanbul'a 3 Yeni Millet Bahçesi Müjdesi!

Murat Kurum’dan İstanbul’a 3 Yeni Millet Bahçesi Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ümraniye Belediyesi Zemin Altı Katlı Otoparkı Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, sabah Oruç Reis İlkokulu öğrencileriyle Sıfır Atık Projesi kapsamında bir araya geldiklerini, daha sonra da Esenler’de başlattıkları 60 bin konutluk dev kentsel dönüşüm projesinin yeni bir etabının daha temelini attıklarını hatırlattı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm konutlarının ve Çatalca’da millet bahçesinin temelini atacaklarını dile getiren Kurum, temelini attıkları çok katlı otoparkın, Ümraniye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Eşsiz güzelliğiyle tüm dünyayı büyüleyen, kıtaları bir araya getiren İstanbul’un, kültürü, medeniyeti ve şehirciliği en güzel örnekleriyle yansıttığını belirten Kurum, “İstanbul, Türkiye’nin marka şehri, dünyaya açılan penceresidir. Bugün, kentsel dönüşümden millet bahçelerine, sosyal konutlardan sıfır atığa gürültü bariyerlerine kadar tüm altyapı ve üstyapı projelerimizi bu bilinç ve amaçla hazırlıyor, hayata geçiriyoruz.” dedi.

Bakan Murat Kurum, İstanbul’un 16 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropollerinden biri olduğunu, Türkiye nüfusunun 5’te 1’inin İstanbul’da yaşadığını söyledi.

145 ülkenin nüfusundan daha fazla nüfusa sahip olan İstanbul’un bu özelliğinin, her kalabalık şehirde olduğu gibi trafik sorununu ve otopark problemlerini ortaya çıkardığını söyleyen Kurum, bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyelerle birçok projeye imza attıklarını söyledi.

Kurum, şunları söyledi:

“Kentsel dönüşümü 3 başlık altında toplamıştık. Buna yeni bir başlık daha ekliyoruz. Yoğun olarak trafik ve otopark sorunu yaşanan ilçelerimize otopark problemini çözmek amacıyla şehrin içinde kalmış, köhneleşmiş, deprem riski altındaki binaları kentsel dönüşüme tabi tutmak suretiyle bölgenin otopark ihtiyacını giderecek katlı otoparklar yapacağız. Akıllı sistemlerin olduğu otoparklarda, vatandaşlarımız her türlü hizmeti alacak. Hem otopark ihtiyacını gidermiş hem de o bölgedeki kentsel dönüşüme katkı sağlamış olacağız. İnşallah İstanbulumuzun 39 ilçesine de en az bir tane bu otoparklardan yapacağız.”

Türkiye’deki toplam yaklaşık 24 milyon aracın 5 milyonunun İstanbul’da bulunduğunu, bu gerçeklerden hareketle katlı otopark projelerinin sayısını artırmak gerektiğini dile getiren Kurum, bazı ilçelerde katlı otopark inşa edeceklerini bazılarında ise yeraltı otoparkları yaparak, yeşil alan ve donatı ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.

“100 dönüm millet bahçesini Ümraniye’ye kazandırıyoruz”
Ümraniye’nin tam merkezinde 3 ayrı caddenin kesiştiği noktada yer alan, İller Bankası’nın sağladığı 7 milyonluk hibe desteğiyle yatırım bedeli 14 milyon lira olan yeni yeraltı otoparkının inşaat alanının 10 bin metrekare olacağını dile getiren Kurum, zemin altına 3 kat olacak şekilde planlanan otoparkın, depreme dayanıklı teknolojilerle, akıllı sistemlerle inşa edeceklerini söyledi.

Bakan Kurum, Ümraniye’de, vatandaşların sağlığı, huzuru, güvenliği için yapılması gereken tüm adımları attıklarına değinerek, şunları söyledi:

“Bir tarafta gürültü bariyeri yapıyoruz, bir tarafta millet bahçeleri yapıyoruz. Millet bahçeleriyle yeşil alan miktarını artıracak ve kişi başına düşen yeşil alan ihtiyacını karşılayacak adımları atıyoruz. Bu noktada NETAŞ’ın bulunduğu arazide yaklaşık 100 dönüm millet bahçesini Ümraniye’ye kazandırıyoruz. Dudullu’da başka bir millet bahçemiz var. TEM’in kenarında yaptığımız bir millet bahçemiz var. Şu an 3 millet bahçesi projelendirilmiş, inşa aşamasına gelmiş durumdadır.”

Bakan Murat Kurum, Ümraniye’deki kentsel dönüşüm projelerini de belediye ile uyum içerisinde yürüttüklerini söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments