Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriMüteahhitlere KDV İstisnası Getirildi

Müteahhitlere KDV İstisnası Getirildi

Uzun süredir beklenen müteahhitlere KDV istisnasına ilişkin düzenleme uygulaması yapılıyor. Düzenleme, 31 Aralık 2025 tarihine kadar geçerliliğini koruyacak.

KDV düzenlemesine ilişkin detaylar basına duyuruldu. Duyurusu yapılan düzenlemeyle ilgili avantaj ve başvuru işlemleri hakkında bilgiler verildi. Gelir İdaresi başkanlığı tarafından yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğ’inde çeşitli değişiklilere gidildi. Tebliğ’de yapılan değişiklikler, ‘’İnşaat işlerinde mal ve hizmet tesliminde KDV muafiyeti uygulanacak’’ şeklinde belirtildi. Ayrıca, düzenlemeden turizm ve imalat sanayi yatırımına teşvik belgesi olan işletmeler yararlanabilecek. KDV istisnası 2025 yılının Aralık ayı sonuna kadar geçerli olacak. 

KDV istisnası hafriyat, inşaat taahhüt işi, nakliye ve benzeri alanlarda uygulanacak. Yatırım yapan şirketlerin inşaat işlerinde kullandıkları mal alımları da istisna hakkı içerisine dahil edildi. İnşaat sektöründe KDV istisna hakkından yararlanabilmek için inşaat işleri yatırım teşvik belgesinde belirtilen kurallara uygun olmak gerekiyor. Firmaların, belgede ön görülen yatırıma ilişkin olması, belirtilen süre içerisinde başvuru ve yatırım işlemlerinin tamamlaması ve yatırım tutarının aşmaması gerekmektedir. 

KDV istisna uygulamasında ek olarak bir madde daha getirildi. Ek maddeye göre; düzenlemeye ilişkin yatırımları yapan firmalar, inşaat işlerinde kullanılan mal alımlarını KDV istisnasına dahil edebilecek. Düzenlemeden yararlanamayacak alanlar ile ilgili ise ‘’İnşaat işlerine ilişkin alınan makine, araç ve gereçler yatırım teşvik belgesinde yer alsa dahi uygulamaya dahil edilmeyecek’’ denildi.

Başvuru işlemleri ise firmaların bağlı olduğu vergi dairelerinden yapılabilecek. Başvuru yapan firmalar, mükellefler tarafından hazırlanan inşaat işlerine ilişkin düzenleme kapsamında alınacak mal ve hizmetlerin listesini kuruma bildirecek. Sisteme girilen listenin ardından onay süreci başlayacak. Listenin onaylanması sonrasında sistemde yer alan mal ve hizmetler dahilinde olmak üzere firmaya KDV istisna belgesi verilecek. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments