“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerMüteahhitlere Teminat Şartı Getiriliyor

Müteahhitlere Teminat Şartı Getiriliyor

Kentsel dönüşüm eylem planı çerçevesinde 2 Eylül tarihinden itibaren müteahhitlere teminat şartı getiriliyor. Plan sonrasında artık mal sahibi ile müteahhit arasında sorun yaşanmayacak.

Kentsel dönüşüm eylem planı çerçevesinde müteahhitlere teminat şartı getirildi. 2 Eylül 2019 tarihinde açıklanacak olan detaylarla birlikte müteahhit ile mal sahipleri arasındaki sorunlarda artık ortadan kalkmış olacak.

Eylem planı ilk olarak 21 Haziran’da duyurulmuştu. Plan kapsamında mal sahipleri ile müteahhitler arasında artık sorun yaşanmayacak. Sorunun yaşanmaması içinde izlenecek olan yol şu şekilde olacaktır.

Yatay Mimari Olacak

Kentsel dönüşümde öncelikli olarak 250 bölge riskli alan olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda binaların 7–8 katı geçmemesi gerekiyor. Buna göre yapılar yatay mimari şeklinde hazırlanacak.

Teminat Sigorta Kapsamında

Teminatın nedeni ise konutların yarım kalmaması. 2 Eylül’de açıklanacak plan sonrasında inşaat ruhsatı almak isteyen bir müteahhit yaklaşık teminat bedelinin belli bir oranını da teminat olarak göstermiş olması gerekiyor. Plan tamamen vatandaşın hakkını güvence altına almak amacıyla düzenleniyor. Şu anki düzenlemeye göre müteahhitlerin bazıları yapıları yarım bırakarak tamamlamıyor ve bunun neticesinde de mal sahibi ile müteahhit arasında ciddi sorunlar ortaya çıkıyor.

Yapı inşaat alanı 50 bin metrekare üzeri alanlarda 50 bin metrekareye kadar yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u, devam eden 50 bin metrekare ile 75 bin metrekare arsası için yüzde 8,75 bin ile 100 bin metrekare arası için yüzde 6 ile 100 bin metrekare üstü için de yüzde 4 teminat vermesi gerekiyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments