“Yapı
Ana SayfaHaberlerNurdağı Çelik Çarşı İnşaatında Sona Gelindi

Nurdağı Çelik Çarşı İnşaatında Sona Gelindi

6 Şubat’ta yaşanan depremlerden olumsuz etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde çelik konstrüksiyon ile donatılan çarşı inşaatının yüzde 80’i tamamlandı.

Fırın, market, pastane, lokanta gibi iş yerlerinin yer alacağı çarşı projesi, depreme dayanıklı konstrüksiyondan inşa ediliyor.

Tek Yürek Meydanı olarak adlandırılan çarşı, 133 iş yerinden oluşuyor. Çarşıda 25’er metrekarelik 40, 50’şer metrekarelik 70, 100’er metrekarelik 22, 200 metrekarelik 1 tek katlı dükkan bulunuyor.

Ayrıca, meydanın yakınlarında 70, Bademli Mahallesi’ndeki kalıcı konutlar civarında yapılan çarşıda da 30 iş yerinin inşası tüm hızıyla sürüyor.

Çalışmaları hızla sürdürdüklerini söyleyen şantiye şefi inşaat mühendisi Arda Ceneviz, inşaatı büyük oranda bitirdiklerini belirterek ilk alandaki 133 dükkanı teslim ettiklerini, ikinci kısmın yapımının sürdüğünü, Eylül ayının 15’i gibi oranın da tamamlanacağını ifade etti.

Proje kapsamında toplamda 243 dükkanın tamamlanacağını aktaran Ceneviz, şunları kaydetti:

“243 iş yerinin içerisinde manav, kasap, kuyumcu gibi her türlü faaliyet gösterebilecek dükkanlarımız olacak. Sıcak hava koşulları bizi biraz etkiliyor. Çok sıcak oldu bu aralar ama işler hızlı bir şekilde gidiyor. Ayın 15’i gibi hiçbir şey kalmaz, toplayıp çıkarız. Ondan sonra altyapıcılar başlar. Biz sadece dükkanları yapıyoruz. Bu dükkanlar çelikten yapılıyor, 150 yıl ömrü var. Sağlam, depreme karşı dayanıklı yapılar yapıyoruz. Bir yaşam alanı oluşturup insanların hayatlarını sürdürmelerini istiyoruz. Esnaf güvenli bir şekilde çalışabilir, sıkıntı yaşamaz. Bir daha da inşallah deprem olmaz. Tek temennimiz bu ama tabii tedbirimizi alıyoruz. Güvenli, yaşanabilir insanların rahat edebileceği alanlar yapıyoruz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments