Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriPakistan'dan Çağrı!

Pakistan’dan Çağrı!

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi ve Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle düzenlenen “Türkiye-Pakistan Interconnected Business Series” webinarı gerçekleştirildi. Webinarda konuşan Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ahmet Cengiz Özdemir Pakistan’ın inşaat sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Ahmet Cengiz Özdemir, Pakistan’ın stratejik öneme sahip enerji, ticaret ve ulaşım koridorlarında yer aldığını belirterek, “200 milyonun üzerindeki nüfusu, Asya ticaretinin en önemli parçalarından olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ve Türkiye ile potansiyel Serbest Ticaret Anlaşması gibi özellikleriyle Pakistan, Türk iş dünyası açısından önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.

Özdemir, farklı sektörlerdeki iş birliği fırsatlarına değinirken şu açıklamalarda bulundu:

“Pakistan’ın enerji sektöründeki hedefi, 2030 yılına kadar toplam enerji kapasitesi içerisinde yenilenebilir enerjinin payını yüzde 30’a, hidroelektriğin payını yüzde 30’a çıkartabilmektir. Pakistan’ın enerji sektöründe yabancı yatırımcılar için LNG ithalatı ve yatırımları, güneş ve rüzgar enerjisi ile diğer yenilenebilir enerji kaynakları, petrol ve doğal gaz istihsali, elektrik dağıtım ağları ve kömür üretimi teknolojilerinde yatırım imkanları olduğu değerlendirilmektedir.”

İnşaat sektörüne yönelik olarak ise şunları söyledi, “Pakistan’da konut inşaatı sektörün toplam değerinin yüzde 51,3’üne denk geldiğini görüyoruz. 220 milyon nüfuslu ülkede her yıl 700 bin yeni konuta ihtiyaç duyulmaktadır. Altyapı inşaatı alanında Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) etkisi ve Türk iş insanlarımız açısından arz ettiği potansiyele de değinmek gerekir. Koridor kapsamında yabancı firmalar için Pakistan’da özellikle kara yolu ve demir yolu altyapısının geliştirilmesi, gelişmiş depolar, katı atık yönetimi, lojistik teknolojileri ve altyapı planlama ve geliştirilmesi gibi alanlarda imkanlar var” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments