“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerResmi Gazete'de Yayımlandı! Türkiye Diyarbakır, Batman ve Mardin'de Yeniden Petrol Aramaya Başlıyor

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Türkiye Diyarbakır, Batman ve Mardin’de Yeniden Petrol Aramaya Başlıyor

Hemen yanı başımızda yer alan komşu ülkelerin sahip oldukları petrol ve doğalgaz rezervlerine rağmen Türkiye’de neden petrol yok soruları tartışılmaya devam ederken konu hakkında bir son dakika gelişmesi yaşandı. 3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete ile Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü Diyarbakır, Mardin ve Batman’da petrol arama izni verdiğini duyurdu.

Türkiye’de tartışma konusu olan petrol hakkında yeni bir gelişme yaşandı.  Sınır komşusu olduğumuz ülkelerde yaşanan bolluğa rağmen Türkiye’de petrol çıkarılamaması tartışma konusu olmaya devam ederken Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü 3 ilde petrol arama çalışmalarına izin verdi. 

Diyarbakır, Mardin ve Batman İllerinde Petrol Aranacak

Konu hakkında 3 Haziran 2020 Çarşamba tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 3 ilimizde petrol arama çalışmalarına izin verileceği açıklandı. 

Bu illerimiz Diyarbakır, Mardin ve Batman olarak sıralandı. 

Türkiye’de Petrol Var mı? Neden Petrol Çıkaramıyoruz?

Türkiye ile sınır komşusu olan ülkelerden adeta topraktan fışkıran petrolün sınırlarımızın içerisinde neden olmadı büyük tartışmalara konu oluyor. 

Konu hakkında görüşlerini bildiren uzmanlara göre aslında toplumda yaygın olan “dış güçler petrolü çıkarmamıza izin vermiyor” kanısının tam tersine ne yazık ki Türkiye’nin hareketli bir deprem hattı üzerinde olması petrol çıkarılmasını engelliyor. Fay hatları arasında kalan petrol yatakları hem sürekli olarak yer değiştiriyor hem de tek bir kuyuda toplu olarak bulunmuyor. 

Bu da petrolün çıkarılma maliyetini yükseltiyor ki açılan petrol kuyuları kısa sürede bu nedenle kapanıyor. Petrol çıkarma maliyeti son derece yüksek olduğu için bulunan petrol kuyusunun zengin olması gerekiyor. Ancak hareketli faylar nedeni ile Türkiye sınırları içerisinde bulunan petrol kaynakları genelde dağınık halde bulunuyor. 

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü 4 Petrol Arama İzni Verdi!

3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete ile bugün itibari ile 4 petrol arama izni verilmiş oldu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments