Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriRomanlara Özel Konut Projesi Başlatılacak

Romanlara Özel Konut Projesi Başlatılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Roman Buluşması’nda yaptığı açıklamada Roman vatandaşlara özel konut kampanyası başlatacaklarını duyurdu. 

Buluşmada çeşitli duyurular yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut projesini “Sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz. İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu, park, bahçe ve spor alanlarıyla sizlere teslim etmiştik. Halen İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan’da sizlere yönelik çeşitli safhalarda konut projeleri bulunuyor. Hedefimiz her Romana bir yuva… Sizlere uygun ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi modern, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz. 12 ilimizde bu projeyi başlatmak için hazırlık yapıyoruz. Halen oturduğu evini onarmak isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak veya yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik.” sözleriyle açıkladı. 

Koordinasyon Merkezi ve Müze Kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje dahilinde Roman vatandaşlara özel koordinasyon merkezi ve müze yapılacağını ifade etti. Erdoğan, müjdeyi şu sözlerle verdi: 

“İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Roman Koordinasyon Merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizde sizlerden bir koordinatör görev yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler göreve başladı. Diğer illerimizdeki görevlendirmeleri de süratle tamamlıyoruz.

Şimdi de bir müze kuruyoruz. Kültür yolu festivallerimizde Roman müzik gruplarına özel yer veriyoruz. Kalkınma ajanslarımız aracılığıyla Roman kardeşlerimize yönelik sosyal gelişmeyi destekleme programı hazırlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen Roman kardeşlerimize KOSGEB vasıtasıyla eğitim ve finans imkânı sağlıyoruz. İŞKUR’un mesleki eğitim, girişimcilik kurslarıyla toplum yararına çalışma programında Romanlarımızın en yüksek düzeyde faydalanabilmesini temin ediyoruz. Roman kadınlarımızın üretim ve pazarlama amaçlı kooperatiflere hibe desteği veriyoruz.’’

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments