“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerSabiha Gökçen Havalimanı Ek Terminali İçin 400 Milyon Euroluk Yatırım Lazım

Sabiha Gökçen Havalimanı Ek Terminali İçin 400 Milyon Euroluk Yatırım Lazım

Bloomberg HT TV’de İş Dünyası programında konuk olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su Ersel Göral, 400 milyon Euro yatırımla hayat geçirecekleri ek terminal bina yapımına en geç Nisan 2020’de başlayacaklarını ve bir buçuk yılda tamamlanacağını açıkladı.

Yatırım finansmanı konusunda yabancı bankalarla görüşmelerini yürüttüklerini söyleyen Göral, diğer yanda yapımı devam etmekte olan 2.pistin ise 2020 sonunda açılmasını beklediklerini  belirtti. Mevcutta 36 milyon yolcu kapasitesine ulaşan havalimanının ek terminal binası ve 2.pistin inşasının tamamlanması ile birlikte kapasitenin 66 milyon yolcuya ulaşması bekleniyor.

Göral’ın konuşmasında öne çıkan detaylar şöyle;

“Ek terminal için 400 milyon Euro’luk yatırım öngörüyoruz’’

bankalarla görüşmelerimizi yürütüyoruz.Terminal binasının 1 buçuk yıl içerisinde tamamlanmasını öngörüyoruz. Ek terminalin devreye girmesiyle birlikte bugünkü değerlerle gelirlerimizde %15’lik artış sağlayacağız” dedi.

Diğer yanda devam etmekte olan 2.pistin yapımı Savunma Sanayi Başkanlığında olup 2020 sonunda tamamlanması öngörülüyor.2.pistin devreye girmesiyle birlikte hava trafiği kapasitesini 2 katına çıkarmış olacağız. 2.pistin ve ek terminal binasının tamamlanmasıyla da 66 milyon yolcuISG Havalimanı CEO’su Ersel Göral “Dünyada sivil havacılık sektörü doğu ekseninden batıya kayıyor. Doğu, Asya Pasifik Bölgeleri, Batıya göre daha hızlı büyüme gösteriyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) Analiz Raporuna göre 20 yıl içerisinde Türkiye sivil havacılıkta dünya genelinde en fazla yolcuya hizmet veren ülkeler içerisinde ilk 10’a girecek. Dünya genelinde en fazla yolcuya hizmet veren ABD’nin koltuğunu iki yıl içerisinde Çin’e devretmesi bekleniyor. Gerek dünya genelinde artan havacılık sektöründe büyümeler gerek ise Türkiye’ye olan ilgi nedeniyle Sabiha  Gökçen Havalimanı olarak bu yılı büyüme ile kapayacağız. Mevcut 41 milyon kapasiteli terminalimizin 36 milyon yolcu ile yaklaşık tam kapasiteye yakın kullanıyoruz. Dolayısıyla en geç 2020 Nisan ayında ek terminal binasının inşaatına başlayacağız.180bin metrekaresi  terminal binası, 100bin metrekaresi otopark, 20bin metrekaresi destek binaları ile toplam 300bin metrekarelik kapalı alanın yatırım tutarı 400 milyon Euro olacak.Yatırımın finansmanı kısmında yabancı  kapasitesi ile hizmet vereceğiz ’’ dedi.

“İSG Havalimanı’nda satış olursa %49 hisse oranını geçmeyecek’’

İSG Havalimanı CEO’su  Ersel Göral  ‘’İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanının 20 yıl süre ile işletme hakkına Malaysia Airports Holdings sahip. Malezyalı şirket  toplam yatırımını yüzde 30 oranında arttırdığı için kontrat gereği işletme hakkında da %30 artış sağlandı. Dolayısı ile Sabiha Gökçen Havalimanının, Malaysia Airports Holding’te ki işletme hakkı 2034 yılı Nisan ayına kadar devam edecek. Malezyalı şirketin satış düşüncesi var ancak 1,2 yıl öncesine göre iştahı daha azaldı. Çünkü Sabiha Gökçen Havalimanında ki kapasite artışı ve büyüme oranlarına bağlı karlılık artışı satışı geri plana itti.Satış düşüncesi olursa da bu %49 hisse oranını geçmeyecek yani, ana hissedar Malaysia Airports Holdings olmaya devam edecek’’ açıklamasını yaptı.

Göral son olarak 2020 yılından sonunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro seferlerinin de başlayacağını da belirtti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments