Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriSampa Otomotiv'den Dev Fabrika Yatırımı

Sampa Otomotiv’den Dev Fabrika Yatırımı

Ağır ticari araç parçaları üreten Sampa Otomotiv, Samsun OSB’de 300 milyon dolar değerinde fabrika yatırımı yapmaya hazırlanıyor.


Ağır ticari araç parçaları üreten Sampa Otomotiv, kapasitesini yüzde 40 artırarak büyümeyi hedefliyor. Sampa Otomotiv Başkanı Tarık Altuncu, bu yılın ikinci çeyreğinde Samsun’da 30 milyon dolarlık fabrika yatırımı yapacaklarını söyledi. Altuncu, kapasitelerini yüzde 40 arttırarak yüzde 40 seviyelerinde büyümeyi hedeflediklerini belirtti.

2021-2022 için toplam 15 milyon liralık Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Altuncu, “Hedeflerimizden biri de 152 metrekare olan Ar-Ge laboratuvar alanına 904 metrekare daha ekleyerek toplam 1056 metrekareye çıkarmak. Böylelikle toplam Ar-Ge merkezi alanımız ise yeni laboratuvar genişlemesi ile toplam 1776 metrekareye ulaşmış olacak” dedi.


Tarık Altuncu, Samsun’da hayata geçirecekleri fabrika yatırımıyla ilgili bilgi veren Altuncu, şunları söyledi: “Dünyanın en büyüğü olmak için Samsun’da, 6,5 milyar TL yatırım ile 500 bin metrekare alanda verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı bir üretim merkezi inşa etmeyi planlıyoruz. 160’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek gelirlerinin yüzde 93’ünü ihracata dayandıran firmamız, yurtdışında gerçekleştirdiği altyapı ve depo yatırımlarıyla ihracatını artırmayı hedefliyor. Özellikle global alandaki değişen koşullara ayak uydurmanın ‘olmazsa olmaz’ olduğu bu dönemde, sektörel ve devlet kaynaklı destekler bizim gibi üretici firmaların çalışmalarına çok pozitif katkı sağlıyor. Sektör birliklerinin işbirlikçi çalışma ve bilgilendirme faaliyetleri de önemli bir yer teşkil ediyor” diye konuştu.


Sampa Otomotiv, 2031 yılında 26 yeni fabrika ve 5 milyar TL’lik makine değeri ile yeni ürünler üreterek ithalatın önünü kesecek, milli teknoloji ve güçlü sanayi vizyonuna katkıda bulunmayı hedefliyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments