“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerSanayi Alanları Şehir Dışına Çıkacak, Yatay Yapılaşma İçin Yer Açılacak!

Sanayi Alanları Şehir Dışına Çıkacak, Yatay Yapılaşma İçin Yer Açılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yatay yapılaşma için şehirlerde yer açmak adına sanayi alanlarının şehir dışına taşıyacaklarını duyurdu. Detaylar haberimizde…

Dikey mimariyi yasaklayan kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile beraber şehirlerde yatay mimari için yeterli boş alan olmadığı tartışmaları başlamıştı. 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dikey mimariyi tamamen sona erdireceklerini dile getirerek yatay şehirleşme için gerekli adımları atacaklarını söyledi. 

Ada Bazlı İmar Planları Geliyor!

Bundan sonra imar planlarının ada bazlı olacağını açıklayan Bakan Kurum “Onlar adına süreci tamamen biz yürüteceğiz. Onlar sadece valiliklerimiz, muhtarlıklarımız kanalıyla başvuruda bulunacaklar. Biz de en azından yerleşik alanlarda yapılması gereken yapıların ne olduğunu, nasıl yapıldığını görecek, süreci işleteceğiz. Artık ada bazlı imar planları yapacağız. Parsel bazlı imar planı kesinlikle yapmayacağız. Yatay yapılaşmanın bu noktada önünü açacağız” dedi. 

Yatay Şehirleşme İçin Sanayi Alanları Şehir Dışına Taşınacak

Yatay mimari için artık şehirlerde yer kalmadığı konusundaki iddialara katılmadığını belirten Bakan Kurum “Şehrin içinde birçok çöküntü alanı var, artık şehrin içinden çıkması gereken sanayi alanlarımız var. Bu, bütün metropollerde hemen hemen mevcut. Bu alanları taşıyacağız. Biz, şehirlerde rezerv alan bulmaya hazırız, rezerv alan üretmeye hazırız. Bu alanlarda yatay yapılaşmanın önünü açacak birçok düzenlemeyi yaptık” dedi. 

Taşınan sanayi alanlarında boşalan arsalar için ise asla rantın söz konusu olmadığını vurguladı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments