Sanayici, Ege’yi Tercih Edecek

Sanayici, Ege’yi Tercih Edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir ve Balıkesir’de ilan edilen yeni endüstri bölgelerinin toplam 2500 kişiye istihdam sağlayacağını belirtti, “Amacımız bürokrasiyi sıfırlamak. Yatırımlarda devletin kasasından tek bir kuruş çıkmayacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Kararı ile altı yeni endüstri bölgesi ilan edildiğini ve cari açığın 1.7 milyar dolar düşeceğini açıkladı. Resmi Gazete’de açıklanan yeni bölgelerden ikisinin İzmir ve Balıkesir’de bulunduğunu belirten Bakan Varank, şöyle konuştu:

2.8 Milyar Lira Yatırım

“Aliağa ilçesinde bulunan bazı alanların Most Makine Enerji Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmesine ilişkin ekli karar yürürlüğe girdi. Bin kişilik ilave istihdam sağlayacak hamle, yeni süreçte 2.8 milyarlık yatırımın önünü açacak. Vasıflı çelik ürünleri üretim tesisinin kurulması planlanıyor. Yatırım tutarı 450 milyon dolar olan projeyle cari açığın azaltılmasına 327 milyon dolarlık katkı sunulması hedefleniyor.

Kağıt Fabrikası Açıldı

Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ’ye ait Balıkesir’deki özel endüstri bölgesinde ise 165 milyon dolar yatırımla kağıt ve karton fabrikası açıldı. Gelecekte 240 milyon dolarlık ilave yatırım yapılması beklenen tesisin bin 500 kişilik istihdam yaratması öngörülüyor.”
Geçen yıl Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesinin Aliağa’da ilan edildiğini hatırlatan Bakan Varank, “Açılan Star Rafineri’nin 2 milyar doları bulması beklenen yatırımlarının bürokratik engellere takılmadan hızlıca gerçekleşebilmesinin önü açılmıştı” dedi.