“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerŞantiyelerde Koronavirüs Düzenlemesi!

Şantiyelerde Koronavirüs Düzenlemesi!

Şantiyelerde koronavirüse karşı alınacak önlemler belirlendi. Buna göre, şantiyelerde salgın sorumlusu bulunması, servislerde sosyal mesafe düzeni uygulanması, toplantıların ertelenmesi gibi kararlar alındı…

Koronavirüs salgınına karşı verdiği mücadelede normalleşme sürecine geçen Türkiye, yaşamın her alanında yeni sürece ilişkin adımlar atmayı sürdürüyor. Şantiyelerde de normalleşme adımları atılırken, yeni çalışma dönemiyle ilgili detaylar paylaşıldı.

Yeni Şafak’tan Fazlı Şahan’ın haberine göre; şantiyelerde koronavirüse karşı alınacak önlemler belirlendi. Buna göre, şantiyelerde salgın sorumlusu bulunacak. İş yerinde koronavirüs salgını kontrolü için sorumlu bir görevli olacak. Bu kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından belirlenen tercihen hekim veya sağlık personeli olma koşulu mevcut. Bu koşulun sağlanamadığı durumlarda işveren veya temsilcisi tarafından belirlenen bir çalışan, koronavirüs salgını konusunda bilgilendirilecek ve görevlendirilecek. Çalışanlar arasında koronavirüs bulaşmasını engellemek için servis araçları gibi özellikle sık temas edilen yüzeyler sık sık temizlenecek. 

Servise Sosyal Mesafe Düzeni

Servis araçlarının girişinde el antiseptiği olacak. Araçların taşıma kapasiteleri sosyal mesafe kuralına göre düzenlenecek. Yan koltuk boş kalacak ve arka arkaya gelmeyecek şekilde çapraz düzende oturulacak.

Yurt içi seyahatten dönen çalışanlar sağlık kontrolünden geçirilmeden işe başlayamayacak. Bulaşma riskini artırabilecek parmak izi okutulması gibi sistemler geçici bir süre kullanımda olmayacak. Salgın dikkate alınarak risk değerlendirmesi ve acil durum planlarında güncelleme yapılacak. 

Asgari Çalışan

Sosyal mesafe kuralı gözetilerek çalışma yöntem ve düzenlemeleri incelenecek. Çalışma alanında aynı anda bulunan çalışan sayısı asgari sayıda olacak. Eğer mümkünse dönüşümlü ya da uzaktan çalışma usulleri tercih edilecek. Asansörler mümkün olduğunca kullanılmayacak. Zorunlu hallerde kişi sayısı sosyal mesafe kuralarına göre düzenlenecek. 

Toplantılar Ertelenecek

Toplantı ve eğitimler salgın bitimine ertelenecek. Ertelenmesi mümkün olmayan toplantılar uzaktan eğitim şeklinde yapılacak. Soyunma-giyinme alanları günlük olarak dezenfekte edilecek. Çalışanlar bu alana maske ile girecek. Yan yana olan lavabolar biri dolu bir boş olarak kullanılacak. Tuvaletlerde el kurutma makinaları kullanılmayacak. Ortak havlu olmayacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments