“reocom
Ana SayfaHaberlerŞarköy’e ‘Sakin Şehir’ Ünvanı

Şarköy’e ‘Sakin Şehir’ Ünvanı

Tekirdağ’ın gözde ilçelerinden Şarköy, toplam 73 kriter değerlendirmesinin ardından Türkiye’nin 23’üncü ‘Sakin Şehir’ ünvanını alan ilçe oldu.

İlçeyi uluslararası platformda tanıtacak ve geliştirecek olan “Sakin Şehir” ağına 73 kriterin değerlendirilmesinden sonra kabul edildiklerini belirten Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, ilçeyi uluslararası platformda tanıtacak ve geliştirecek olan “sakin şehir” ağına 73 kriterin değerlendirilmesinden sonra kabul edildiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’de ‘sakin şehir’ ünvanı olan 23. üye olduk. ‘Sakin şehir’ ünvanını almak için birçok kriterin tamamlanması gerekiyor. Sakin şehir felsefesiyle insan ve doğa bir bütün olarak görülerek kentsel işleyiş buna uygun biçimde dizayn ediliyor. Bu sebeple hava ve su temizliği, kentsel katı atıkların ayrıştırılarak depolanması, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri alanların yaratılması amaçlanıyor. 

Sürdürülebilir anlayışla el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkılması, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, teknolojinin kolaylıklarından da yararlanılması gibi kriterlere sahip olunması gerekiyor.

“Sakin Şehir” ünvanı Şarköy’ün gelişimine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Tekirdağ’ın kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ve kendine özgü tatlarını tüm dünyaya duyuracak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Tekirdağ, Şarköy ilçesinde gerçekleştirilen tüm projelere buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak: AA

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments