“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerŞehirlerin Dijital İkizi Sayesinde İmar Barışına Girmeyen Kaçak Yapılar Tespit Edilecek!

Şehirlerin Dijital İkizi Sayesinde İmar Barışına Girmeyen Kaçak Yapılar Tespit Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şehirlerin dijital ikizlerini oluşturduklarını bu sayede de hem afetleri önceden önleyeceklerini hem de imar barışına girmeyen kaçak yapıların anında tespit edileceğini duyurdu. Detaylar haberimizde…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6 adet 196 megapiksel fotogrametrik hava kamerasına sahip uçak kiralayarak şehirlerin 3 boyutlu dijital haritasını çıkardı. 

12 Milyon Konut Dijital Ortama Aktarıldı! 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 500 saatlik uçuşun ardından 517 bin stereo hava fotoğrafı çekildiğini belirterek “Ortofoto Projesi’ni 2017 yılında başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ona bağlı ‘Kentsel Yerleşim ve Gelişme Alanlarında 3 Boyutlu Topoğrafya ve Bina Modeli Oluşturma Projesi’ de tamamlandı” dedi. 

12 milyon konutu dijital ortama aktardıklarını belirten Bakan Kurum “Tüm şehirlere ait Türkiye’nin 3 boyutlu dijital ikizi oluşturuldu. Dünyada bir ilki başardığımız projeyle afetlere önceden önlem alacak, kaçak yapıları tespit edeceğiz.

Ayrıca 5G teknolojisine geçilebilecek. Dünyada şehirlerin dijitaline ulaşmaya çalışan İsviçre, Almanya, Hollanda ve Singapur’dan önce Türkiye’nin tüm şehir merkezlerini 3 boyutlu dijitale dönüştürmesi, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.

Çalışmayla artık şehirlerdeki mevcut kat aralığına göre bina sayıları saptanabiliyor, şehir merkezinde yer alan bina sayısı net olarak belirleniyor, binaların toplam taban alanı ve ortalama yüksekliği, hacmi ve kotları anında kayıt altına alınıyor” diyerek yeni projeyi aktardı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments