Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriSerik'e Hastane İnşa Edilecek!

Serik’e Hastane İnşa Edilecek!

Antalya Serik Belediyesi’nin olağanüstü meclis toplantısında ilçeye inşa edilecek yeni hastane gündeme alındı. Meclis, Eminceler Mahallesi sınırları içerisindeki 103 ada 14 parseldeki arazinin üzerine sağlık ve eğitim tesisi, ticari ve yeşil alan ile ibadet alanı yapılması için kamu yararı kararı alınması gündemiyle toplandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Enver Aputkan, “İlçenin en önemli ihtiyaçlarından biri olarak gördüğümüz hastane ve o hastanenin yapılabilmesi için de yeni bir alana ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Mevcut hastanemiz 100 yataklı eski bina, 100 yataklı yeni binadan oluşmaktadır. 200 yataklı 20 bin metrekare alan üzerine kurulu hastanemiz var. Hastane 2007 yılında hizmete açılmış, açılmasına vesile olan emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yeni binamız da 2017 yılında hizmete açılmıştır. Hastanemize başvuran hasta sayısında ciddi artışlar olmaktadır. Fiziki mekan yetersizliği yüzünden hizmet alanlarını genişletmekte zorlanılmaktadır. Bu kapsamda Serik-Belek yolu üzerinde 107 dönüm hastane projesi, 25 dönüm eğitim tesisi, 31 dönüm yeşil alan ve 20 dönümü ibadet alanı olmak üzere 500 dönüm alanın üzerinde toprak kuruluna müracaat edilerek yeni bir hastane yapılması için işlem başlattık” dedi.

Arazinin merkeze 3 kilometre uzaklıktaki Eminceler Mahallesi sınırları içerisinde yer aldığını aktaran Başkan Aputkan, şöyle devam etti:

“Niçin yeni hastaneye ihtiyacımız var? Malum Serik hem turizm hem de tarım bölgesi. Her geçen gün nüfusu artan, turizm işletmelerinin olduğu bir bölge. Eski binamız yetersiz. Eski binamız basık ve eski bir bina. Mutlaka yenilenmesi gerekir. Yatak kapasitesinin artması için alanın da büyümesi lazım. Bu yüzden Eminceler’de yer tespiti yapıldı. Buranın seçilmesinde en büyük etken hazine arazisinin de olması. Mutlaka devletin tasarrufunda olması gereken yer olması gerekir. Geniş kapsamlı 500 dönümlük alanda uygulama yapıldığında yüzde 40-45 ortaklık payı alındığı zaman yol, yeşil alan, okul yeri ve ibadet yeri toplam 250 dönümlük bir alan kamuya ayrılıyor. Önümüzdeki yıl da bütçeye alınması gerekiyor. Zaman çok önemli bu nedenle olağanüstü meclis toplantısı yaptık. Meclisimizde uygun görürse kamu yararı kararı alınması gerekiyor. Bu karar alınırsa bir an önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na gidip onaylanması gerekiyor. Ondan sonra belediyemiz uygulamaya başlayacak. Teklifimiz hastaneyle ilgilidir. İlçemize yeni bir hastane yeri kazandırmak istiyoruz. Takdiri sizlere bırakıyorum. Biz anca burayı bulabildik. Siz değerli arkadaşlarımızın başka teklif edeceği yer varsa tekrar görüşebiliriz. Burada kimsenin 1 metre yeri beni ilgilendirmez, ben orada şuna bakarım ilçenin hastaneye ihtiyacı var mı ona bakarım. Manavgat’a hastane yapılırken ‘keşke bizim de yerimiz olsa da bize de yapılsa’ diye çok düşündüm. Eğitim ve sağlık diyorum. Oradaki mülkiyetin kime ait olduğunu beni ilgilendirmiyor. Merak da etmiyorum. Kime aitse aklımızın ucundan geçmeyen şeyler. Burada sadece devletin arazisi tespit edildiği için daha kolay olacağı düşünüldü.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments