“reocom
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriŞırnak-Van Arası 2 Saate Düşüyor

Şırnak-Van Arası 2 Saate Düşüyor

Şırnak-Van arasında toplam 15 kilometrelik 12 tüneli kapsayan ulaşım projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıl ulaşıma açılması hedeflenen proje ile Şırnak-Van arası 6 saatten 2 saate düşecek.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde bulunan Bestler-Dereler bölgesinde, modern tünel ve yol inşaatı yapılıyor. Sarp dağları aşan ve Şırnak ile Van’ı birbirine bağlayan karayolu, yapılan yol ve tünellerle 190 kilometreye indirilerek 6 saatten 2 saate düşürülecek. 

Van’ı Şırnak’a bağlayan bu güzergâh, sarp dağlar aşılarak inşa ediliyor ve toplamda 190 kilometre uzunluğunda olacak. Yol boyunca 12 adet tünel inşa ediliyor, bunların toplam uzunluğu ise 15 kilometreyi buluyor. İlk tünel, Şırnak merkezine 3 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 845 metre uzunluğunda.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Şırnak-Van arasındaki 390 kilometrelik yolun uzunluğu 190 kilometreye düşecek, bu da daha ekonomik ve konforlu bir seyahat imkanı sunacak. Şırnak-Van arasındaki 6 saatlik yolculuk, tünellerle birlikte 2 saate kadar inecek. 

Işık Göründü

Şırnak-Van Karayolu Tüneli Projesi kapsamında inşa edilen tünellerden biri olan ve Şırnak merkeze 3 kilometre uzaklıkta bulunan ilk tünelde ışık göründü. Şırnak Valisi Cevdet Atay, Şırnak-Van Karayolu Tüneli’nin yapım çalışmalarını yerinde denetledi. Proje çerçevesinde, yolun giriş tünelinin inşası Şırnak-Uludere yolunda devam ediyor. Altyapısı tamamlanan tünelin uzunluğu 2 bin 845 metreyi bulacak.

Yol güvenliği için yapılan güvenlik kulesi çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar bölgede 8 güvenlik kulesi oluşturulmuş durumda ve bu sayının 35’e çıkarılması planlanıyor. Şırnak-Van yolunun tünellerle birlikte 2025 yılında tamamlanması hedefleniyor. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments