Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerŞişecam, Enerji Camlarında İthalat Oranını Azaltacak

Şişecam, Enerji Camlarında İthalat Oranını Azaltacak

Mersin’de yapımı devam eden düzcem hattı ile aynı araziye ikinci buzlu cam fırını ve işleme hattı inşa etmeye hazırlanan Şişecam, yeni yatırım ayrıntılarını duyurdu. 

Türkiye’ye değer katacak projelere imza atmak isteyen Şişecam, yeni bir yatırım hedefi ortaya koyarak Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), günlük 600 ton kapasiteli buzlu cam fırını ve yıllık 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işletme hattı kuracak. 3,4 milyar TL değerindeki yatırımıyla cam sektöründe yaşanan arz açığını kapatmayı hedefleyen Şişecam, ihracat fırsatlarını değerlendirerek Türkiye Ekonomisine katkı sağlamayı planlıyor. 

Türkiye’de 4 farklı lokasyonda hizmet veren Şişecam’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, cam sektörünün girdi verdiği tüm sektörlerin büyümesini ve ihracatı destekleyen yatırımların kesintisiz devam edeceğini ifade etti. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı Türkiye için değer oluşturmaya devam ettiklerini söyleyen Kırman, “Güçlü küresel hedeflerimize farklı faaliyet alanlarında sürdürülebilir büyüme odağımıza uygun olarak yeni yatırım hamleleriyle yürüyoruz. Bunu yaparken dünyadaki trendleri izleyip yeni yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz.” dedi.

Enerji camı sektörünün yeni fırsatlar sunduğunu belirten Kırman, Mersin’de kurulacak olan buzlu cam hattı ve işleme hattı yatırımlarının şirketin katma değerli ürün üretme stratejisine de katkıda bulunacağını söyledi. 

Yaşanan gelişmelerle birlikte güneş enerjisinin elektrik üretimi için en uygulanabilir çözüm olduğuna dikkat çeken Kırman, “Türkiye’de 2018’de 8 milyon metrekare olan enerji camları pazar talebinin yaklaşık 3 kat artarak 2022’de 23 milyon metrekare seviyesine çıkması bekleniyor. Biz de sektörde ortaya çıkan bu fırsatı Türkiye için bir değere dönüştürmek istedik. Mevcut durumda pazardaki talebin yüzde 64’ü ithalat ile karşılanırken geri kalan yüzde 36’lık kısım ise Türkiye’deki tek yerel üretici olarak Şişecam tarafından karşılanıyor. Yeni fırın ve işleme hattı yatırımımız sayesinde artan talebe karşılık vermenin yanında sektördeki ithalat oranını azaltmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments