“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriSüper Hızlı Tren Hattı Projesinin Detayları Belli Oldu

Süper Hızlı Tren Hattı Projesinin Detayları Belli Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul arası hizmet verecek süper hızlı tren hattı projesinin detaylarını açıkladı. Bakan proje çalışmalarının, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayacağını duyurdu. 

Süper hızlı tren projesiyle ilgili yazılı açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘demiryollarında da sadece bugünü değil geleceği de planlıyoruz’ diyerek, “Demiryolları hayatımızın bir parçası. Bizim hedefimiz de onu geliştirmek, hızlı tren konforunu bütün Türkiye’ye yaymak ve demiryollarında Türkiye’ye yeni çağ atlatmaktır.” ifadelerini kullandı. 

Ankara-İstanbul Arası 89 Dakikaya Düşecek

Projenin Ankara, Nallıhan ve Sakarya güzergahında yer alacağını söyleyen Karaismailoğlu, “Fizibilitelerini yaptık, projeleri hazırladık. Süper hızlı tren hattının uzunluğu 344 kilometre olacak. Proje kapsamında, 14 kilometre uzunluğunda 19 adet viyadük, 120 kilometre uzunluğunda 52 adet tünel yapacağız. Tren saatte 350 kilometre hıza ulaşacak. Ankara-İstanbul arasında yapılacak süper hızlı tren hattı ile seyahat süresi 89 dakika yani 1,5 saat sürecek. Seçim sonrasında projemizi başlatacağız. Mevcut hızlı tren hattımızı da kullanmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Süper Hızlı Tren Nedir?

Süper hızlı trenler, yüksek hızlarda seyahat edebilen ve uzak mesafeleri kısa sürede kat edebilen trenlerdir. Genellikle özel olarak tasarlanan bu trenler, raylar üzerinde hareket eder ve geleneksel trenlere göre daha yüksek hızlara ulaşır. Süper hızlı trenler, ortalama seyahat süresini azaltması ve maliyetinin uçak gibi kısa sürede ulaşım sağlayan araçlara kıyasla daha uygun olmasıyla vatandaşların en sık tercih ettiği araçlar arasında yer alır. 

Süper Hızlı Trenlerin Dünyadaki Yeri 

Büyük altyapı yatırımları isteyen süper hızlı trenler, dünya genelinde birçok ülkede kullanılıyor. Dünyada süper hızlı tren kullanan ülkelerden birkaçı şu şekilde;

Japonya: Japonya’da ilk süper hızlı tren projesi olan Shinkansen, 1964 yılında açılmıştır. Şu anda Japonya’da birçok farklı Shinkansen hattı bulunmaktadır ve bu hatlarda en yüksek hızlar saatte 320 km’ye kadar çıkabiliyor.

Çin: Çin’de, 2007 yılında hizmete giren CRH380A modeli süper hızlı trenler, saatte 500 km hıza ulaşabilirler. Çin, süper hızlı tren ağını hızla genişletme kararı aldı. Ülke, 2030 yılına kadar 38 bin km uzunluğunda bir hızlı tren ağına sahip olmayı planlıyor.

Fransa: Fransa’da TGV adı verilen süper hızlı trenler, ilk olarak 1981 yılında hizmete girdi. Saatte 320 km hıza ulaşabilen TGV trenleri, Fransa’nın farklı şehirlerini birbirine bağlıyor.

Türkiye’deki tüm ulaştırma projelerini buradan inceleyebilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments