Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriTanzanya'daki Tren Hattı Projesinde 3. Faz Başladı

Tanzanya’daki Tren Hattı Projesinde 3. Faz Başladı

Yapı Merkezi tarafından Tanzanya’da hayata geçirilen tren hattı projesinin 3. fazının temeli atıldı.


Yapı Merkezi, Tanzanya’daki Darüsselam-Mwanza Demiryolu’nun birinci ve ikinci fazının ardından Makutupora’dan Tabora’ya uzanan 3’üncü fazın temelini attı. Proje tamamlandığında Türk müteahhitlerin yurt dışında gerçekleştirdiği en uzun ve Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattı projesi olacak.


Yapı Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Tabora’da gerçekleştirilen temel atma törenine Tanzanya Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Prof. Makame M. Mbrawa, Tabora Bölge Valisi Dr. Batilda Buriani, Tanzanya Türkiye Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, Tanzanya Ankara Büyükelçisi Korgeneral Yacoub Mohamed, Tanzanya Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. John W. Kondoro, Tanzanya Demiryolları Üst Yöneticisi (CEO) Masanja Kadogosa, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu ve Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun katıldı.

Üçüncü Faz 1,9 Milyar Dolar Değerinde Olacak
Firma tarafından yapılan açıklamaya göre projenin 3’üncü fazı 1,9 milyar dolar değerinde olacak. Yapı Merkezi, projenin 3’üncü fazı kapsamında tüm altyapı işlerine ilave olarak, Makutupora ile Tabora şehirleri arasındaki 368 kilometrelik demiryolunun yapımı, toplam 7 istasyonun inşaası, hattın sinyalizasyon, telekom ve elektrifikasyon işlerinin tümü anahtar teslim olarak tamamlayacak. Yaklaşık 368 kilometre uzunluğundaki 3. faz, 46 ayda tamamlayarak teslim edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu, şu bilgileri verdi: “Afrika’da bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz birçok başarılı projeye bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tanzanya’da gerçekleştirmekte olduğumuz, bir Türk müteahhitin Afrika’da gerçekleştirdiği en uzun ve Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattı, Darüsselam-Mwanza Demiryolu’nun Darüsselam’dan Makutupora’ya kadar uzanan 722 kilometre uzunluğundaki ilk iki kısmında göstermiş olduğumuz titizlik ve iş kalitesinden dolayı Tanzanya Demiryolları yetkilileri bu çok önemli demiryolu hattının üçüncü fazını da bizlere emanet ettiler. 3. fazın temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştirdik. En büyük mutluluğumuz böyle dev bir proje ile ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlayarak ekonomimizin güçlenmesine katkıda bulunacak olmamızdır. Ülkemiz ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyoruz.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments