“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi 2020 Yılında Devam Etsin Talebi Geldi!

Tapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi 2020 Yılında Devam Etsin Talebi Geldi!

Konut satış rakamlarını desteklemek amacı ile başlatılan sıfır konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi 31 Aralık 2019 tarihinde sona ermişti. Gayrimenkul sektörü 0.79 konut kredisi kampanyasının desteklenmesi için her iki indirimin uzatılmasını talep etti. Detaylar haberimizde…

Konut sektörü 31 Aralık 2019 tarihinde sona eren sıfır konuta KDV ve tapu harcı indirimi için bir kere daha uzatma talebinde bulundu. 

Mobilyada KDV İndirimi Müjdesi Umut Yarattı! Tapu Harcı İndirimi 2020 Son Durum Ne?

2019 yılında sona eren mobilyada KDV harcının uzatılması konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi için umut doğmasına neden oldu. 

31 Aralık 2019 tarihinde sona eren indirim için inşaat sektöründen yoğun baskı oluşmasına rağmen henüz olumlu ya da olumsuz bir açıklama gelmedi. 

Sıfır Konuta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Talebi Geldi! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas Aralık ayında sıfır konut satış rakamlarının yüzde 8 artış gösterdiğini belirterek Ocak aında başlaan 0.79 konut kredisi kampanyası ile bu rakamın artacağını söyledi. Elmas açıklamasında “Konut kredisi ve TL mevduat faizlerindeki düşüş, ikinci el konutların satışını göreceli olarak daha fazla arttırmıştır. Konut alıcılarını 1. el konut alımına yönlendirecek teşvik mekanizmalarına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede kamu bankalarımız 1. el konut kredi faizini aylık yüzde 0,79’a çekerek çok önemli bir adıma yine öncülük yaptılar. Bu adım 1. el konutları avantajlı hale getirdi. Toplam satışların içinde 1. el konut satışının artması, inşaat sektörümüzün, sanayimizin, hizmet sektörümüzün ve dolayısıyla ülke ekonomimizin büyümesi ve istihdamın artması anlamına gelmektedir. Vatandaşlarımız 1. el konutlara yönlendirildikçe enerji verimliliği elde edilecek ve depremin yıkıcı etkisi büyük ölçüde azaltılmış olacaktır. Bu nedenle, 2019 sonunda biten harç ve KDV indirimi teşviklerinin birinci ele yönelik olarak uzatılmasını hükümetimizden talep ediyoruz” diyerek bir kere daha sıfır konut satışlarına destek istedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments