“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2020 Yılında Tapu Devri İçin Büyük Kolaylık...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2020 Yılında Tapu Devri İçin Büyük Kolaylık Sağlayacak!

2020 yılında konut satışlarının katlanarak artması beklenirken Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ev sahibi olmak isteyen kişilere tapu işlemleri için büyük kolaylık sağlanacak. 2020 tapu işlemleri için yeni detaylar haberimizde…

Tapu işlemleri giderek kolaylaşıyor. Vatandaşın tapu işlemleri için 2020 yılında büyük kolaylıklar sağlanacak. 

Farklı Şehirlerde ve Ülkelerde Olan Kişiler Tapu Devri Yapabilecek!

Konu hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Tapu kanununda yapılan düzenleme ile mülkiyet devrini içeren sözleşmeler, yeni yıldan itibaren tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları hâlinde de gerçekleştirilebiliyor. Örneğin alıcının Almanya’da, satıcının ise Burdur’da olduğu bir devir işlemi için, taraf iradeleri resmî görevliler tarafından ayrı ayrı alınarak sözleşme tamamlanabiliyor” diyerek sağlanan kolaylığa değindi. 

2020 Yılında Tapu İşlemleri Büyük Oranda Kolaylaşacak

Eskiden yapılan uygulamaya da değinen Özelmacıklı “Bu uygulamadan önce, akitli işlemler çerçevesinde alıcı ve satıcının aynı tapu sicil müdürlüğünde olmaları gerekiyordu. Artık mülkiyeti devreden tarafça yapılacak başvuru sonrasında, mülkiyeti devralan tarafların da aynı birimde bulunmaları ile işlem yapılabilecek. Hatta satış-ipotek talebi bile gerçekleştirilebilecek. Taraflarının imza aşamasında aynı anda ilgili tapu müdürlüklerinde hazır bulunmaları gerekecek. Her iki birimdeki görevli personelce tarafların aynı anda ilgili birimlerde bulunup bulunmadığı görüntülü ve sesli araçlar ile teyit edilecek. Tarafların aynı anda birimlerde hazır bulunmamaları halinde imzaları alınmayacak. Bütün imzalar tamamlandıktan sonra resmi senet görevli personel tarafından elektronik imza ile elektronik ortama aktarılarak resmi senedi hazırlayan birime gönderilecek” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments