Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTarihi Kemeraltı Restore Ediliyor

Tarihi Kemeraltı Restore Ediliyor

Kemeraltı ve çevresindeki tarihi, dini, turistik kent değerlerinin asıllarına uygun olarak tekrardan canlandırılmasına katkıda bulunmak için kamu, sivil toplum ve özel sektörün ortaklığıyla kurulan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.’nin (TARKEM) Aralık Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliği ile kurulan TARKEM, Kemeraltı ve çevresinin “çekim merkezi” olması için çalışmalarına başladı. TARKEM’in yeni yıl öncesi son toplantısında Kovid-19 salgını sebebiyle zor günler geçiren Kemeraltı esnafına can suyu olacak e-Kemeraltı projesinin başlatılması, Tevfik Paşa Konaklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM işbirliği ile restore edilmesi, 2. Vakıflar Konağı için ise restorasyon projesinin hazırlanmasına karar verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tunç Soyer, Konak Pier’den Kadifekale’ye kadar uzanan bölgeyi yeniden canlandırmak amacıyla çalıştıklarını belirtti. Tarihi çarşının altyapı sıkıntısını çözmek için 150 milyon TL’lik bir yatırım yapacaklarını dile getiren Soyer, “İhaleye çıktık. İhaleyi İZBETON şirketimiz aldı. Kemeraltı ve çevresinin yağmur sularını toplayıp Körfez’e aktarmak için başlattığımız Kemeraltı Birinci Etap Kuşaklama çalışmasının en önemli aşaması bitmek üzere. Havra Sokağı’ndaki altyapı yenileme çalışmalarını tamamladık. Üst yapı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. İlk tenteler takıldı. Smyrna Antik Tiyatrosu’ndaki kazı çalışmalarımız devam ediyor. 29 Ekim 2023’te antik tiyatroda Cumhuriyetimizin 100. yılını olağanüstü bir konserle kutlayacağız. Bu bölge sadece şehrimizin turizm potansiyelini artırmayacak. İzmir’in hep referans aldığımız tarihsel kent kimliğini yeniden gün yüzüne çıkaracak, İzmirlilik ve Akdenizlilik bilincini artıracak ve kentimizin refahının artmasında çok ciddi bir kaldıraç görevi üstlenecek” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments