“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTeminat Mektubu Sorunu Türk Müteahhitlerin Rekabet Gücünü Ortadan Kaldırıyor

Teminat Mektubu Sorunu Türk Müteahhitlerin Rekabet Gücünü Ortadan Kaldırıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) düzenlediği iftar programında, müteahhitlerin sorunlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıda konuşan TMB Başkanı Erdal Eren, açıklamalarının bir bölümünde Türk müteahhitlerin yurt dışında faaliyet gösterirken karşılaştıkları en büyük sorunun teminat mektupları olduğunu dile getirerek “Türk bankalarının teminat mektupları yurt dışında da kabul edilmeli” dedi.

Eren, Türk bankaları tarafından verilen teminat mektuplarının yurt dışında doğrudan kabul edilmemesinin, daha çok sayıda yeni proje üstlenilmesinin önünde engel oluşturduğunu kaydetti.

Türk bankalarının teminat mektuplarına yabancı bankalardan kontr-garanti alınması şeklinde üretilen çözümün ise ilave yüksek maliyet nedeniyle Türk müteahhitlerin rekabet gücünü ortadan kaldırdığını anlatan Eren, “Türk bankaları tarafından verilecek teminat mektuplarının özellikle siyasi ilişkilerimizin en üst seviyesinde seyretmekte olduğu ülkeler tarafından doğrudan kabulü yönünde bir süreç başlatılmalıdır. Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımızın muhatapları ile gerçekleştireceği temaslar başta olmak üzere, ikili üst düzey görüşmelerde sorunun gündeme getirilmesi, dünya inşaat pazarındaki payımızın daha da artırılması açısından hayati önemi haizdir. Bu konuda da desteklerinizi esirgemeyeceğinizi biliyorum.” diye konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments