“Yapigundem
Ana SayfaGenelTİMUKON İle Müteahhitlere Eğitim ve Denetim Desteği Verilecek

TİMUKON İle Müteahhitlere Eğitim ve Denetim Desteği Verilecek

Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ve İş İnsanı Fecri Koça, inşaatlarda uygulama hatalarının önüne geçilebilmesi için Türkiye İnşaat Müteahhit Uygulama Kontrol Birliği’ni (TİMUKON) hayata geçirdi. 

6 Şubat tarihinde başlayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından önlem alınmasını sağlamak ve inşaat çalışmaları sırasında yapılan hataları engellemek isteyen Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ile İş İnsanı Fecri Koça, Türkiye İnşaat Müteahhit Uygulama Kontrol Birliği’ni (TİMUKON) kurma kararı aldı. 

Türkiye’de Japon tekniği ile inşaat dönemini başlatacaklarını söyleyen İş İnsanı Fecri Koça, “Deprem ülkemizin bir gerçeği ve tehlikeli olanın deprem değil, depreme dayanıksız ve zemin planı iyi yapılmamış binalar olduğunu unutmayalım.” dedi.

TİMUKON’un asıl amacının; inşaatlardaki uygulama hatalarının önüne geçilmesi, bu sayede Japon yapıları gibi depreme dayanıklı inşaatların yapılmasının hedeflendiği bildirildi. Müteahhitler ile görüşmelerin sağlandığını, ilk başta 900 müteahhidi platforma çatısı altında birleştirdiklerini ifade eden FGM Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fecri Koça, platformun tüm müteahhitlere açık olduğunu söyledi.

Müteahhitlerin yanı sıra tüm Türkiye’deki belediyelerde bulunan yapı kontrol müdürlerini ve yapı denetim firmalarını da bu platformda buluşturduklarını ifade eden Koça, hedeflerinin 300 bin müteahhide ulaşmak olduğunu belirtti.

‘’Yapı Uygulama Hatalarını Yok Edeceğiz’’

TİMUKON Platformu sayesinde Japonya’daki sağlam yapıların ortaya çıkmasına ön ayak olacaklarını söyleyen Koça, platform ile ilgili şunları söyledi:

“900 müteahhidi, belediye yapı kontrol müdürlerini ve yapı denetim firma sahiplerini aynı çatı altında topladığımız TİMUKON platformuyla amacımız; inşaatlardaki uygulama hatalarının önüne geçmek, bu sayede ülkemizde Japon yapıları gibi depreme dayanıklı inşaatların yapılmasını sağlamak. TİMUKON üyeleriyle uygulama hatalarını yok etmek ve pratik uygulama standartlarını belirlemek adına düzenli çalıştaylar gerçekleştireceğiz, bu noktada tecrübeli Türk müteahhitlerimiz ile birlikte Yoshinori Moriwaki kıymetli bilgilerini tüm grup ile paylaşarak ülkemizin tıpkı Japon yapıları gibi sağlam yapılara kavuşması sağlanacak. Daha sağlıklı yapılar için kurulan bu grup aynı zamanda imar değişikliği ve yönetmelikte olan değişikliklerle ilgili görüşleri paylaşılacak. Böylece ortak akıl ile çok daha hızlı ilerleme kat edilecek.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments