“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTMB Başkanı Eren İnşaat Sektöründe Ara Eleman Sorunuyla İlgili Konuştu

TMB Başkanı Eren İnşaat Sektöründe Ara Eleman Sorunuyla İlgili Konuştu

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründeki nitelikli işgücü açığının kronik bir soruna dönüştüğünü belirtti.

Nitelikli işgücü açığının çözümü için Orta Asya ve Uzak Doğu’dan eleman getirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Eren, şu ifadeleri kullandı:

“Deprem bölgesinde ve büyükşehirlerdeki yeniden inşa ve kentsel dönüşüm projelerinin de etkisiyle, yüksek ücretlere rağmen büyük bir ara eleman açığı bulunmaktadır. Bu sorun, sektörümüze mahsus olmayıp, tüm sanayi dallarını ve ekonomimizi etkilemekte, aramızda bulunan Sayın Oda Başkanlarımız tarafından da sürekli dile getirilmektedir. Yurt dışı projelerimize daha fazla Türk çalışan götürme hedefimizi yerine getirememe üzüntüsü bir yana, ülkemizdeki şantiyelerimize bile, Orta Asya ve Uzak Doğu’dan eleman getirmek zorunda kalıyoruz.  Tüm gençlerimizi üniversite diploması sahibi olmaya yönlendiren anlayışı el birliği ile ortadan kaldırmalıyız. Eğitim sistemimizi ekonomimizin ihtiyaçlarına göre şekillendirmeli, üniversite mezunlarımızı da hem nitelik hem de nicelik olarak bir planlamaya ve geliştirmeye tabi tutmalıyız.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments