Ana SayfaGenelTMB: ‘’İnşaat Sektörü Zor Dönemden Geçiyor’’

TMB: ‘’İnşaat Sektörü Zor Dönemden Geçiyor’’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Sektörü Analiz Raporunun Ocak 2023 sayısını yayımladı. Raporda, Körfez’in potansiyeline dikkat çekildi. 

Raporda, inşaat sektörü güçlendirilmeden başta deprem riskinin kaçınılmaz kıldığı kentsel dönüşüm süreci olmak üzere kalkınma hedeflerinin sürdürülmesinin mümkün gözükmediği ifade edilerek, 2023 yılında gerek kamu müteahhitlerinin gerek konut sektörünün sorunlarını çözecek ilave adımların beklendiği vurgulandı. Diğer taraftan analizde hükümetin konut sektöründe üretimi destekleyen son kampanyalarının olumlu olduğu değerlendirildi. Raporda ayrıca, önceki yıllarda yurt içinde yaşanan sorunların, büyük müteahhitlik firmaları tarafından uluslararası projelerle telafi edilmeye çalışıldığı hatırlatılarak, bu dönemde hem savaş ve ekonomik kriz içindeki dünyada hem de bölgedeki geleneksel pazarlarda yaşanan güvenlik sorunlarının bunu pek mümkün kılmadığı değerlendirmesi yapıldı. 

Değerlendirmede, “Yatırımcıların enflasyondan korunma amacıyla 2021’in son çeyreğinde gayrimenkul alımına yönelmesinin de etkisiyle bir süre hızlı bir yükseliş sergileyen konut satışları, 2022 yazında yavaşlamaya ve ardından gerilemeye başlamıştır. Yeni inşaat başlangıçlarında süren gerileme de sektördeki sorunlara işaret etmekte olup, gerçekleştirilen desteklerin sektörün bu alanında kısmi bir rahatlama sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürecek ‘Yeni Evim’ kampanyasının sektöre etkilerinin olumlu olması beklenmektedir. Özellikle Anadolu’da büyük kentlerin çeperlerinde yeni konut üretimiyle sektörde hareketlilik sağlanabilecektir.” sözlerine yer verildi. 

Rus işgali altındaki Ukrayna’nın yeninden imarı için çalışmalar başlatıldığı ve Körfez Bölgesi ülkeleriyle yaşanan diplomatik gelişimin inşaat sektörüne de olumlu yaşanacağı belirtilen raporda, önümüzdeki 10 yıl içinde hayata geçirilmesi öngörülen yaklaşık 3,3 trilyon dolarlık alt ve üst yapı yatırımları ile Körfez’de öne çıkan ülkede Saudi 2030 ve Gigaproject gibi programlardan Türk müteahhitlerin pay almasının önemi vurgulandı.

Ayrıca raporda, Avrupa Yeşil Mutabakat kapsamında enerji yatırımları ile renovasyon projelerinden inşaat sektörü için yeni fırsatlar oluşacağı vurgulanırken, Ukrayna Savaşı’nın da etkisiyle potansiyel projeler için finansman ihtiyacını artırdığı, başta Türk Eximbank olmak üzere EBRD ve Danimarka Eximbank’ı gibi uluslararası bankaları ve ihracat kredi kuruluşları ile yakın temaslar yürütüldüğü kaydedildi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments