“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaGenelTÜİK Haziran 2020 Sektörel Güven Endeksi Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörüne Güven Artıyor

TÜİK Haziran 2020 Sektörel Güven Endeksi Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörüne Güven Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılının Haziran ayına ait Sektörel Güven Endeksleri raporu yayımlandı. Korona virüs salgını döneminde büyük kayıplar yaşayan, Mayıs ayı itibari ile toparlanmaya başlayan verilerde Haziran ayı rakamları büyük bir merakla bekleniyordu.

Korona virüs salgını döneminde alınan zorunlu tedbir kararları ve karantina uygulamaları ekonomide büyük bir daralmaya ve kayıp yaşanmasına neden olmuştu. 

Yaşanan ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat ve konut sektörü süreçte büyük kayıp yaşarken başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası ile ekonomideki hızlı toplanma sektöre can suyu oldu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ HAZİRAN 2020 RAPORU YAYIMLANDI! SEKTÖRE GÜVENDE ARTIŞ SÜRÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre güven endeksi Haziran ayında yükselirken en fazla artış inşaat sektörü güven endeksinde yaşandı. 

İnşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında yüzde 33,1 gibi son derece büyük bir oranda artış gösterirken hizmet sektöründe yaşanan artış yüzde 8,5 ve perakende ticaret sektöründe ise yüzde 9,3 oranında artış yaşandı. 

İnşaat sektörü güven endeksi yaşanan yükselişin ardından Mayıs ayındaki yüzde 58,5 seviyesini Haziran ayında bir önceki aya oranla yüzde 33,1 oranında arttırarak 78 seviyesine taşıma başarısını gösterdi. 

Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi Mayıs ayında yüzde 40 olarak açıklanırken Haziran ayında bu rakam 59,1 seviyesine ulaşırken gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi ise yüzde 25,5 oranında artış göstererek 96,8 rakamına ulaştı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments