Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriTÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2020 Raporu Yayımlandı!

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2020 Raporu Yayımlandı!

Eylül ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 16,11 oranında artış gösterirken aylık bazda yaşanan artış yüzde 2.11 olarak gerçekleşti.

TÜİK EYLÜL 2020 İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ RAPORU YAYIMLANDI!

İnşaat maliyet endeksi, 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,11, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,11 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 3,48 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,75 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 16,90, işçilik endeksi yüzde 14,41 oranında artış gösterdi.

BİNA İNŞAATI MALİYETİ ARTTI!

Açıklanan rapora göre bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2,19, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,05 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 3,64 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,75 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 16,75, işçilik endeksi yüzde 14,58 oranında artış gösterdi.

KONUT FİYATLARINA ZAM VAR MI, 2021 YILINDA EV FİYATLARI NE OLUR?

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yukarı yönlü hızlı çıkış devam ederken özellikle de bina inşaat maliyet endekslerinde yaşanan yükseliş sıfır konut fiyatlarına zam yapılması anlamına geliyor. Emlak piyasası uzmanları şu anda konut sektörünün elinde sınırlı konut stoku kaldığı, Haziran ve Temmuz aylarında rekor kıran konut satış rakamları ile stokların büyük oranda eritildiğini belirterek, 2021 yılında yeni üretilen konut projelerinin fiyatları belirlenirken inşaat maliyet endeksine göre zam yapılmasının beklendiğini dile getirdiler.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments