Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerTÜİK Sanayi Üretimi Verilerini Yayımladı

TÜİK Sanayi Üretimi Verilerini Yayımladı

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı. Yayımlanan verilere göre yıllık bazda yüzde 9,6 oranında artış görüldü. 

TÜİK, mart ayı sanayi üretim endeksi verilerini duyurdu. Açıklanan verilere göre bir önceki ay baz alındığında, madencilik, taş ocakçılığı ve imalat sanayisinde düşüş yaşanırken elektrik, buhar, gaz ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sanayisinde artış gözlendi. 

Tam adı mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi olan raporda bir önceki yılın aynı ayına göre yapılan değerlendirmelerde yüzde 9,6 artış oldu. Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 arttı. 

TÜİK sanayi alt sektörlerini de listeye ekledi. Alt sektörlere dikkat edildiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yıllık bazda yüzde 2,9 artış yaşanırken imalat sektöründe yıllık bazda yüzde 10,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yıllık bazda yüzde 1,9 artış yaşandı. 

TÜİK tarafından yayımlanan sanayi alt sektörü aylık verilere bakıldığında ise toplamda yüzde 1,8 oranında düşüş görüldü. Maden ve taş ocakçılığı sektöründe bir önceki aya göre yüzde 4,9, imalat sanayi sektöründe yüzde 2,2 düşüş yaşandı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise aylık bazda yüzde 4,8 yükseliş gözlendi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments