“Yapigundem
Ana SayfaHaberler‘’Türk İnşaat Şirketleri İyi Performans Gösteriyor’’

‘’Türk İnşaat Şirketleri İyi Performans Gösteriyor’’

Yaptığı yatırımlarla ünlenen Capital’in Kurucusu Mark Mobius, “Türk inşaat şirketlerinin iyi bir performans sergileyeceğini öngörüyorum. Türkiye’ye yatırım yapmaya devam.” dedi. 

Küresel piyasanın son birkaç senedir potansiyelinin altında performans sağladığını belirten Capital’in Kurucusu Mark Mobius, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde iyi bir büyüme göstereceğini söyledi. 

Sözlerine Kahramanmaraş nerkezli depremlerden etkilenenler için üzüldüğünü ekleyen Mobius, Türkiye’nin depreme dayanıklı yapılarla yenilenmesi sürecinde şirketlerin iyi bir performans göstereceğini ifade etti.

Mobius’un yatırım konusunda yaptığı değerlendirmeler ise şu şekilde; 

 “Gelişmekte olan piyasalar daha iyi hale geliyor. Bu öncelikle Çin’deki toparlanmadan kaynaklanıyor. Bilindiği üzere Çin, gelişmekte olan piyasalar endeksinin yüzde 30’unu temsil ediyor. Yani Çin iyi iş çıkardığında, endeks de iyi sonuç veriyor.”

”Gelişmekte olan pazarlarda çok iyi performans gösteren çok fazla şirket ve ülke var. Hindistan bunun iyi bir örneğidir. Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Vietnam, Tayvan ve benzeri ülkelerdeki şirketler makroekonomik duruma rağmen iyi performans gösteriyor.”

”Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle yerel para birimleri üzerinden petrol satışı yaparak küresel enerji fiyatlarında düşüşe katkı sağladı. Türkiye ve Hindistan gibi enerji ithalatı yapan ve gelişen ekonomiler bu durumdan yararlanacak. Bence Türkiye (önümüzdeki dönemde) iyi bir büyüme gösterecektir.”

“ABD Merkez Bankası (Fed) ve dünyadaki diğer merkez bankaları, çok fazla para basarak dünyayı çok zor bir duruma soktu. Bunun elbette enflasyon üzerinde doğrudan bir etkisi var. Enflasyon çok fazla paranın tedavülde olması demek.”

”Türkiye’de şubat ayında yaşanan depremlerden dolayı büyük üzüntü duydum. Deprem bölgesinin yeniden inşa edilmesi söz konusu ve daha iyi konutlar için büyük miktarlarda yatırımlar yapılacak. Bazen gerilimli ve zor zamanlarda bazı şirketler iyi performans gösterebilir. Şehirlerin yeniden depreme dayanıklı yapılarla yenilenmesi sürecinde Türk inşaat şirketlerinin iyi bir performans sergileyeceğini öngörüyorum.”

 “Türkiye’deki enflasyon ve döviz kuru seviyesi, ihracatçı Türk şirketlerine fayda sağladı. Örneğin, Türkiye’de yazılım ihracatı yapan bir şirketle iş yapıyoruz. Şirketin ihracı dövizken, maliyetleri Türk lirası cinsinden ve bu yüzden iyi performans sergiliyor. Gelişen piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. (Yatırım yapmak için) Kesinlikle Türk şirketlerine bakmaya devam edeceğiz.”

”Tüm dünyada ekonomik ve politik gelişmelerin etkisiyle hükümetlere duyulan güven azaldı. Bu yüzden insanlar bunu (güvensizliği) her şeyden önce daha fazla kripto para, daha fazla altın satın alarak gösteriyor. Tüketiciler bu tip belirsizliklerin yüksek olduğu zamanlarda bankalardaki mevduatlarının bile güvende olmadığını düşünerek huzursuz olabilir. Genel olarak hükümetlere olan güven azalıyor. Fransa’da yaşanan protestoların bunun tipik bir örneği.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments