TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Son Kaynağı Denize İndirildi

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin Son Kaynağı Denize İndirildi

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin en zor kısmı törenle tamamlandı. 31.5 milyar metreküp doğalgazı Rusya’dan Türkiye’ye 2019 yılında taşıması planlanan gazın yarısı ise Avrupa’ya nakledilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, hattın son kaynağını ve denize indirilmesini birlikte izledi.

Türkiye’ye 2019 yılında 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşımaya başlayacak TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin en zor kısmı tamamlandı. Karadeniz’in 2 kilometre altında birbirine paralel 930 kilometre iki boru hattı döşendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açık deniz boru hattı döşemesinin tamamlanmasını birlikte İstanbul’da karşıladı. Erdoğan ve Putin, düzenlenen törende Pioneering Spirit gemisine canlı bağlanarak son kaynağın yapılmasını ve denize indirilmesini izlediler. Birbirlerine ‘dostum’ diye hitap eden iki lider TürkAkım Boru Hattı Projesi’nin Türk-Rus ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin simgesi olarak tanımladılar.

Törende konuşan Erdoğan, 2014 yılında ilk adımı atılan, 2016 yılında hükümetler arası anlaşma ile somut çerçeve kazandırılan projenin son aşamasına geldiklerini hatırlatarak, TürkAkım, hem ikili ilişkilerin hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihi nitelik taşıdığına dikkati çekti.

Yarısı Avrupa’ya

TürkAkım’ın 2019 yılındaki testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacağını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Tamamlanan kesim Karadeniz tabanından birbirine paralel ilerleyen 930 km iki boru hattı, 2 km derinliğe döşendi. Boru hattının karaya çıktığı Kıyıköy terminalinin inşaatı hızla devam ediyor. Yılda 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak TürkAkım sadece ülkemiz açısından değil komşularımız ve bölgemiz açısından da önemli. Yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz. Ülkemiz içinde İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz yeni bir tedarik hattına kavuşacak. Böylece Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecek.”

100 Milyar Hayal Değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 100 milyar dolarlık ticaret hacmini bu yıl Çin ile yakaladıklarını Türkiye ile de yakalanabileceğini vurguladı. Putin; “Bu tören, bu proje Rusya Türkiye arasındaki işbirliğinin seviyesini çok güzel gösteriyor. TürkAkım hattının projesiyle ilgili anlaşma İstanbul’da 10 Ekim 2016 tarihinde imzalanmıştır. Erdoğan isim olarak TürkAkım teklif etti. 10 Ekim 2016’da anlaşma imzaladık sadece 2 yıl sonra, bu hızlı süre zarfından projenin en zor kısmı tamamlandı. Çok büyük emek var. 31.5 milyar metreküp doğalgazın yarısı Türkiye üzerinden transit olarak Doğu ve Güney Avrupa’ya taşınacak. Bu da Türkiye’yi önemli bir doğalgaz merkezi haline getirecek” dedi.