Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriTürkiye Ham Çelik Üretiminde Geriledi

Türkiye Ham Çelik Üretiminde Geriledi

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Türkiye Ham Çelik Üretimi, Tüketimi ve Dış Ticaret Mart ayı verilerini açıkladı. Türkiye ham çelik üretimi mart ayında yüzde 2,9 azaldı. 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından hazırlanan ham çelik üretimi verilerinde Türkiye’de geçen yılın aynı ayına göre değerlendirilen ham çelik üretimi, 3,3 milyon ton üretimle yüzde 2,9 oranında azalma görüldü. 2022 yılının ilk 3 ayında 9,4 milyon ton üretimle yüzde 4,7 ton gerileme yaşanmıştı. Nihai mamul çelik tüketimi ise yıllık bazda 2,6 milyon ton ile yüzde 16,8 azaldı. 2022 ocak-mart ayları arasında ise 8,5 milyon ton üretimle yüzde 6,5 gerileme yaşandı. 

Çelik ürünleri ihracatında ise diğerlerinin aksine gelişme yaşandı. Miktar yönünden değerlendirilen çelik ihracatı 1,6 milyon ton artış ile yıllık bazda yüzde 48,8 yükseldi. Çelik ürünleri ithalatı verilerinde ise 1,2 milyon ton ile yüzde 20,7 azalma yaşandı. Geçen yılın ilk çeyreğine göre yapılan değerlendirmelerde ise ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 93,44 seviyelerine ulaştı. 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, ham çelik üretiminde yaşanan düşüşün Rusya-Ukrayna savaşının küresel yansımaları olduğunu söyledi. Ayrıca, dünya üzerinde Brezilya, Hindistan ve Tayvan haricindeki tüm ülkelerin çelik ihracatında azalma olduğunu vurgulayan Veysel Yayan, “Türkiye’nin ham çelik üretimindeki düşüşün yanı sıra talepteki gerilemenin ve inşaat sektörünün durgun geçmesinin de etkisiyle nihai mamul çelik tüketimi yüzde 6,5 gerilemiştir. İnşaat ve tedarik zincirinde normalleşmeyi desteklemeye yönelik adımların, 2022 ve 2023’te çelik talebinde ılımlı bir artışa imkan vermesi, Türkiye’nin çelik talebinin 2022 yılında yüzde 6,4 artışla 35,5 milyon ton civarında gerçekleşmesi beklenmektedir. Rusya-Ukrayna savaşı, ham madde ve yarı ürün bakımından Rusya’ya yüksek oranda bağımlılığı olan Türkiye için hem risk hem de fırsat oluşturmuştur. Ancak özellikle yassı ürünlerin yurt içi tedarike yöneleceği yönündeki beklentiler, talebin Çin, Hindistan gibi ülkelere yönelmesi sebebiyle karşılık bulamamıştır.” ifadelerinde bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments